Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

„Młodzi na Progu” idą dalej

– Chcemy być domem dla młodych, chcemy, żeby Kościół był dla nich domem – mówią zaangażowani w inicjatywy gliwickiego biura MNP.

Najpierw był program „Młodzi na Progu” (MNP) dla osób przygotowujących się do bierzmowania, przedstawiający zupełnie inne podejście do tej formacji. W konsekwencji powstał szeroki plan pracy z młodzieżą, a właściwie wizja pracy w Kościele. Został stworzony w diecezji gliwickiej, tutaj też działa krajowe biuro „Młodych na Progu”. Oprócz niego jest pięć centrów lokalnych – najbardziej prężne w Tarnowie i Częstochowie. W sumie program realizowany jest w 13 diecezjach, chociaż w bardzo różnym stopniu.

To coś więcej niż program

Formacja obejmuje dwa lata przed i dwa po bierzmowaniu, w jej ramach młodzi ludzie uczestniczą nie tylko w spotkaniach, ale też w różnych rekolekcjach wyjazdowych. Po przyjęciu sakramentu zapraszani są do wspólnot w parafiach i do zaangażowania w przygotowanie kolejnych roczników kandydatów do bierzmowania. Dla osób zainteresowanych tym programem organizowane są konferencje, a dla tych, którzy chcą do niego dołączyć – warsztaty. – Jesteśmy czymś więcej niż programem MNP. To jest tylko punkt, od którego wychodzimy. Chcemy być domem dla młodych, chcemy, żeby Kościół był dla nich domem. Bierzmowanie jest momentem, kiedy staramy się zagarnąć ich do niego – mówi Dominika Macha-Kowalska, która jest sekretarzem biura krajowego MNP. Przez ostatni rok pandemii te działania zostały zawieszone lub ograniczone do minimum, a zaangażowanie poszło w innym kierunku. Wydano książkę „Good time. Animacje i zabawy” razem z filmami instruktażowymi na YouTube, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Przygotowano do druku kolejną pozycję „Next step”, czyli formację dla wspólnot po bierzmowaniu, która wyjdzie jesienią. To był też czas na powołanie działającej od marca Fundacji „Młodzi na Progu”, co otwiera nowe możliwości.

Jak można ich wspierać?

– Bardzo rozwinęliśmy nasz sklep internetowy, m.in. „weszliśmy” w odzież ewangelizacyjną. Przygotowujemy dla różnych wspólnot spersonalizowane serie ubrań. Już zgłaszają się do nas zainteresowani z diecezji i całej Polski. Nie zarabiamy na tym, bo tutaj zysk to jakieś kilka złotych. To jest nasze działanie ewangelizacyjne, które chcieliśmy podjąć – wyjaśnia Dominika Macha-Kowalska. Na jesień planują otworzyć świetlicę socjoterapeutyczną dla dzieci i młodzieży. – Chcemy stworzyć dla nich takie miejsce, gdzie będą czuć się jak w domu. Widzimy też wielką potrzebę otwarcia w przyszłości gabinetu psychologicznego i psychiatrycznego dla młodzieży i dzieci – dodaje. W planach powakacyjnych są warsztaty, rekolekcje i charytatywny turniej piłkarski. Na stronie internetowej MNP znajdują się informacje, jak można wspierać te wszystkie działania. Jednym ze sposobów są zakupy w internecie za pośrednictwem serwisu FaniMani.pl. Wtedy część wartości zakupu trafia na konto Fundacji „Młodzi na Progu”. To prosty sposób, wystarczy na komputerze zainstalować tzw. przypominajkę (dodatek do przeglądarki) lub skorzystać z aplikacji na smartfon. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie fundacji: www.mlodzinaprogu.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy