Park Śląski. Ogród Japoński już dostępny dla mieszkańców

Zlokalizowany pomiędzy Halą Kapelusz a Rosarium zakątek został dziś uroczyście otwarty. W spotkaniu wzięli udział premier Mateusz Morawiecki, marszałek województwa Jakub Chełstowski oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Centralny punkt zrewitalizowanej strefy Parku Śląskiego stanowi dwupoziomowy zbiornik wodny, strumień oraz wodospad, które można podziwiać z przeszklonego tarasu widokowego. W pobliżu znajduje się ogród Zen, gdzie można zobaczyć nieregularne głazy i roślinność otoczone odnowionymi murami. Jest też miejsce odpoczynku - na drewnianych podestach.

- To niezwykle piękne i urokliwe miejsce, pokazujące harmonię natury i sztuki. Urzeka, zachęca do spaceru i wypoczynku - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

- Realizowaliśmy modernizację Ogrodu Japońskiego w trudnych czasach pandemicznych. W czerwcu minionego roku podpisaliśmy umowę. Dziś oddajemy już ten projekt warty ponad 14 mln zł. Mam nadzieję, że stanie się jednym z ulubionych miejsc parkowych gości - przekonuje Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego, zapowiadając jednocześnie kolejne inwestycje.

Ogród zdobi zróżnicowana roślinność. Pod drzewami nasadzone zostały rododendrony, azalie, paprocie, trawy oraz funkie. Korekty florystyczne, których dokonano w czasie modernizacji ogrodu, pozwoliły na wyróżnienie charakterystycznych roślin, które można spotkać w Japonii. Różaneczniki, hortensje, kalie, magnolie Soulangeana, jodły koreańskie, krzewy pierisa, jałowców oraz irgi błyszczącej - to tylko niektóre rośliny, jakie mogą podziwiać zwiedzający. Na uwagę zasługuje ponad 50-letnia wiśnia, która zdobi pobliski staw.

- Ogród Japoński bez wątpienia będzie jedną z wizytówek Zielonych Płuc Śląska - uważa marszałek województwa Jakub Chełstowski. - Jest on iście bajkowy. Nie mam przy tym wątpliwości, że szybko stanie się jednym z ulubionych miejsc odwiedzanych przez spacerowiczów.

Jak dodaje, Park Śląski wpisuje się w strategię programu Zielone Śląskie 2030. Do parku w ramach unijnej inicjatywy Jessica ma trafić 226 mln zł. - Zmodernizowane zostanie kąpielisko "Fala", metamorfozę przechodzi również Planetarium Śląskie, które już niebawem stanie się jednym z najnowocześniejszych tego typu miejsc w kraju - zapowiedział.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..