Łukasz Konarzewski: Fundamenty synagogi w Tarnowskich Górach będą na razie zasypane

Fundamenty synagogi w Tarnowskich Górach będą na razie zasypane. Zapowiedział to w Radiu eM Łukasz Konarzewski, Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Wyjaśnił, że nie ma obecnie sposobu trwałego wyeksponowania tych wykopalisk.

Gość „Rozmowy poranka” Radia eM powiedział, że na razie ani miasto, ani służby konserwatorskie nie są gotowe, aby udostępnić publiczności odkopane fragmenty synagogi. Są one bowiem zbyt płytko położone, aby np. przykryć je szkłem i oświetlić. Tymczasem miasto musi w terminie zrealizować projekt rewitalizacji pl. Synagogi, obejmujący wymianę bruku. Właśnie przy okazji tych prac odkryto pozostałości synagogi. Teraz zostaną one – jak wyjaśnił Łukasz Konarzewski – zasypane materiałem, który pozwoli zachować je bez zniszczeń i w przyszłości powrócić do prac konserwatorskich.

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków powiedział, że woj. śląskie zostało objęte pilotażowym programem unijnego wsparcia finansowego badań i uzgodnień archeologicznych, podobnie województwa: mazowieckie, małopolskie, dolnośląskie i wielkopolskie. Podkreślił, że inwestycje drogowe i kolejowe to olbrzymie obszary, które należy przebadać, a w Śląskiem jest takich inwestycji szczególnie dużo. – Przy okazji takich inwestycji musimy negocjować z inwestorami – zaznaczył, dodając, że działania konserwatora spotykają się z coraz większym zrozumieniem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..