Nowy numer 37/2021 Archiwum

Wystawa o Schaffgotschach w Nakle

Nakielscy Henckel von Donnersmarckowie, Piastowie z Brzegu oraz śląscy Schaffgotschowie – trzy różne dynastie i wiele wspólnego.

Związki łączące wspomniane rody ukaże najnowsza wystawa historyczna w Centrum Kultury Śląskiej „Schaffgotschowie. Potomkowie Piastów i spadkobiercy śląskiego Kopciuszka”, zorganizowana w ramach VIII edycji „Szlacheckiego weekendu”. Ekspozycja otwarta zostanie w piątek 25 czerwca o godz. 18.00.

Zgodnie z tytułem ekspozycja koncentruje się na dziejach Schaffgotschów, jednym z najstarszych i najbardziej zasłużonych rodów arystokratycznych Śląska – ponad 700 lat wspólnej historii! Główny wątek stanowią  jego piastowskie korzenie, wynikające z faktu ożenku w 1620 r. Hansa Ulryka Schaffgotscha z księżniczką brzeską Barbarą Agnieszką.

Skoro o ożenkach mowa, nie może zabraknąć informacji o słynnym mariażu kolejnego Hansa Ulryka z plebejuszką Joanną Grycik, zwaną śląskim Kopciuszkiem. A jakie tropy wiodą do pałacu w Nakle Śląskim? Także tego można będzie dowiedzieć się z wystawy.  Wśród eksponatów: portrety, dokumenty (w tym starodruki), miniaturowy Almanach Gotajski z podobizną Emanuela Schaffgotscha (teść Joanny Grycik), replika Bawarskiego Orderu Teresy, który otrzymała Joanna, kartusz herbowy, pieczęć woskowa oraz bogato ilustrowane plansze informacyjne.

Wystawa w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim będzie prezentowana do 10 października br. Patronat Honorowy sprawują hrabia Hans Ulryk Schaffgotsch oraz Starosta Tarnogórski Krystyna Kosmala.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama