Festiwal Życia, tematyczne rekolekcje, górskie przygody, zagraniczne wyprawy… Co jeszcze przygotowali na wakacje, i nie tylko, oblaci z Kokotka?
Poprawiająca się sytuacja epidemiologiczna, postępujący program szczepień przeciwko COVID-19 i luzowanie kolejnych obostrzeń sanitarnych dają nadzieję, że najbliższe wakacje będziemy mogli spędzić we względnie normalnych warunkach. Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA z Kokotka podpowiada, jak dobrze wykorzystać ten czas. Początek wakacji już zawsze miał kojarzyć się z Festiwalem Życia, jednak tym razem wydarzenie zostało przesunięte na ostatni tydzień sierpnia.
Taka decyzja ma w założeniu zwiększyć szanse na stacjonarne zorganizowanie spotkania pod wielkim namiotem i nad stawem Posmyk. To największe i bodaj najbardziej spektakularne przedsięwzięcie przygotowywane przez oblatów, niemniej w ich duszpasterskiej ofercie nie brakuje innych wydarzeń dopasowanych do różnych oczekiwań.
Duchowe rozmaitości
Przełom czerwca i lipca to tydzień z jedną ze sztandarowych propozycji, czyli znaną już od wielu lat Kuźnią Charakteru. Jak przekonują organizatorzy, to okazja do aktywnego i konstruktywnego spędzenia czasu, w którym jest miejsce na modlitwę, pracę fizyczną i duchową, rozmowę z kapłanem, Eucharystię, zabawę i relaks. Kolejne tygodnie to wręcz bezlik rekolekcji o tematyce wszelakiej – niektóre z nich już na dobre zagościły w niniwowym kalendarzu, inne są całkiem świeże. Szukasz pary do tańca i do Różańca? NINIWA Dance jest dla ciebie! Najbardziej roztańczone rekolekcje w życiu możesz odbyć od 5 do 10 lipca. Z kolei dla twardych wojowników, którym nie hulanki w głowie, w tym samym terminie zaplanowano rekolekcje survivalowe. Otoczenie ośrodka w Kokotku doskonale sprzyja nauce sposobów na przetrwanie w trudnych warunkach, gdy znajdziesz się sam na sam z przyrodą. Wolisz coś umiarkowanie ekstremalnego? Być może w twoje gusta wpisze się wydarzenia zatytułowane „K jak kajak”.
W tym roku szalone pościgi, bitwy na wiosła czy suszenie ubrań przy ognisku, przeplatane modlitwą i Eucharystią, będą odbywały się wśród malowniczych pejzaży Bieszczad i w korycie rzeki San. Termin to 19–23 lipca. Kto lubi aktywność fizyczną, lecz w bardziej suchym otoczeniu, ma do wyboru rekolekcje sportowe: siatkarskie (19–24 lipca) i koszykarskie (26–31 lipca). – Rekolekcje będzie prowadził jeden z naszych oblatów, a także inni ojcowie spoza Kokotka. Zagadnieniami survivalowymi – m.in. umiejętnością przetrwania w lesie czy treningami wzmacniającymi siłę – zajmie się były żołnierz z jednostki w Lublińcu, który ma doświadczenie w tej dziedzinie – mówi o. Dominik Ochlak OMI, asystent oblackiego duszpasterza młodzieży. Podobnie będzie w przypadku rekolekcji sportowych czy tanecznych – za formację będą odpowiadać duszpasterze, a za stronę fizyczną – trenerzy i instruktorzy danej dyscypliny. A co, jeśli nie masz ochoty na sporty, tańce i wodno-leśne przygody, lecz szukasz tylko i aż spokoju, modlitwy i refleksji? Pewnie ucieszysz się na wieść o „Po Prostu Rekolekcjach” – właśnie tak się nazywają, co wcale nie oznacza, że są nijakie. To sposobność na odpoczynek ciała, głowy i ducha. Potrwają od 2 do 7 sierpnia.
Wyprawy bliższe i dalsze
Nie samymi rekolekcjami człowiek żyje, a oblaci z Kokotka są znani z organizowania wypraw, których dystanse liczy się nawet w tysiącach kilometrów. Pisaliśmy wcześniej, że grupa rowerowa NINIWA Team już drugi rok z rzędu była zmuszona porzucić plany objechania na dwóch kółkach Stanów Zjednoczonych i Kanady. Z powodu ograniczeń w pokonywaniu granic nie uda się też ponowna wyprawa na Przylądek Północny. Rowerzyści będą więc jeździć po Ukrainie. Chcą pokonać 4 tys. km od 19 lipca do 15 sierpnia. Bez tak drastycznych zwrotów akcji trwają przygotowania do trzytygodniowej pieszej wyprawy NINIWA Team po Gruzji. – 1 września lecimy w 30 osób do Kutaisi i tam wyruszymy najpierw do najwyżej położonej wioski Kaukazu, następnie zejdziemy poza strefą kontrolowaną przez Rosjan, a potem znów drogą wojenną w stronę Kaukazu. Będziemy szli 440 km pieszo po górskich drogach szutrowych, a tam, gdzie się da, przejedziemy drugie tyle autostopem – tłumaczy przewodnik wyprawy o. Dominik Ochlak. Mniej wymagających miłośników górskich wędrówek NINIWA wraz z duszpasterstwem młodzieży Pełni Życia zaprasza do pokonania 100-kilometrowej trasy w Sudetach. Termin to 9–15 sierpnia. Oblaci przekonują, że rekolekcje stacjonarne w Kokotku i wydarzenia wyjazdowe będą mogły odbyć się zgodnie z aktualnymi zasadami sanitarnymi. Na poszczególne propozycje obowiązują ograniczenia wiekowe. Więcej szczegółów oraz informacje o zapisach znajdziesz na: www.wydarzenia.niniwa.org.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się