Nowy numer 09/2024 Archiwum

Zespół "Śląsk" będzie promował region na wystawie Expo w Dubaju

Szczegółom obecności Polski i woj. śląskiego na Expo poświęcona była konferencja prasowa zorganizowana w siedzibie zespołu w Koszęcinie.

Na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju województwo śląskie zaprezentuje się jako różnorodny region, który dynamicznie się zmienia i szanując swą tradycję i tożsamość, jest otwarty na nowoczesną gospodarkę - mówili na konferencji przedstawiciele władz regionu.

Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski podkreślił, że przedstawiciele regionalnych władz chcą zaprezentować na Expo dokonujące się na Śląsku przemiany gospodarcze i kulturowe.

- Żeby się rozwijać, musimy być aktywni, pokazywać światu, że Śląsk się zmienia bardzo dynamicznie i będzie się zmieniał w ciągu najbliższych lat bardzo fundamentalnie - powiedział marszałek. Przypomniał, że województwo ma w kolejnych latach przejść gruntowną transformację, także dzięki środkom unijnym.

Komisarz generalny sekcji polskiej Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju Adrian Malinowski zauważył, że będzie to pierwsze takie wydarzenie od pandemii koronawirusa. Zapowiedział, że Polska będzie przedstawiała się jako kraj ludzi kreatywnych i przedsiębiorczych.

- Mamy szanse pokazać się, odczarować pewne wizerunki, pewne stereotypy, które miały miejsce wcześniej, zbudować zupełnie nowy wizerunek i zbudować silną pozycję Polski na arenie międzynarodowej - zaznaczył A. Malinowski.

Expo w Dubaju będzie pierwszą Wystawą Światową zorganizowaną w kraju arabskim. Zgodnie z decyzją Biura Wystaw Światowych, ze względu na pandemię COVID-19, Expo 2020 w Dubaju zostało przełożone o rok i odbędzie się między 1 października 2021 r. a 30 marca 2022 r. Udział woj. śląskiego w tym wydarzeniu został zaplanowany okres od 27 stycznia do 2 lutego 2022 r.

Celem obecności Polski na Expo w Dubaju jest wzmocnienie wizerunku kraju na arenie międzynarodowej, jak i promocja gospodarcza. Hasło przewodnie polskiej prezentacji brzmi: "Poland. Creativity inspired by nature". Polska ekspozycja została dostosowana do aktualnych warunków epidemiologicznych i niemal w całości będzie miała charakter bezdotykowy.

Wśród ambasadorów woj. śląskiego na Expo znalazły się osoby i instytucje, m.in. wielokrotnie nagradzany architekt Robert Konieczny, Śląski Festiwal Nauki, Uniwersytet Śląski, Fundacja Koronki Koniakowskie czy właśnie Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny, w siedzibie którego została zorganizowana konferencja. Zespół wzbogacił wydarzenie, śpiewając dla jego uczestników swoje dwa sztandarowe utwory: "Karolinkę" i "Szła dzieweczka".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy