Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski podkreślił, że przedstawiciele regionalnych władz chcą zaprezentować na Expo dokonujące się na Śląsku przemiany gospodarcze i kulturowe.
- Żeby się rozwijać, musimy być aktywni, pokazywać światu, że Śląsk się zmienia bardzo dynamicznie i będzie się zmieniał w ciągu najbliższych lat bardzo fundamentalnie - powiedział marszałek. Przypomniał, że województwo ma w kolejnych latach przejść gruntowną transformację, także dzięki środkom unijnym.
Komisarz generalny sekcji polskiej Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju Adrian Malinowski zauważył, że będzie to pierwsze takie wydarzenie od pandemii koronawirusa. Zapowiedział, że Polska będzie przedstawiała się jako kraj ludzi kreatywnych i przedsiębiorczych.
- Mamy szanse pokazać się, odczarować pewne wizerunki, pewne stereotypy, które miały miejsce wcześniej, zbudować zupełnie nowy wizerunek i zbudować silną pozycję Polski na arenie międzynarodowej - zaznaczył A. Malinowski.
Expo w Dubaju będzie pierwszą Wystawą Światową zorganizowaną w kraju arabskim. Zgodnie z decyzją Biura Wystaw Światowych, ze względu na pandemię COVID-19, Expo 2020 w Dubaju zostało przełożone o rok i odbędzie się między 1 października 2021 r. a 30 marca 2022 r. Udział woj. śląskiego w tym wydarzeniu został zaplanowany okres od 27 stycznia do 2 lutego 2022 r.
Celem obecności Polski na Expo w Dubaju jest wzmocnienie wizerunku kraju na arenie międzynarodowej, jak i promocja gospodarcza. Hasło przewodnie polskiej prezentacji brzmi: "Poland. Creativity inspired by nature". Polska ekspozycja została dostosowana do aktualnych warunków epidemiologicznych i niemal w całości będzie miała charakter bezdotykowy.
Wśród ambasadorów woj. śląskiego na Expo znalazły się osoby i instytucje, m.in. wielokrotnie nagradzany architekt Robert Konieczny, Śląski Festiwal Nauki, Uniwersytet Śląski, Fundacja Koronki Koniakowskie czy właśnie Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny, w siedzibie którego została zorganizowana konferencja. Zespół wzbogacił wydarzenie, śpiewając dla jego uczestników swoje dwa sztandarowe utwory: "Karolinkę" i "Szła dzieweczka".