Nowy numer 09/2024 Archiwum

500. rocznica nawrócenia św. Ignacego Loyoli

W jezuickich kościołach w Gliwicach i Bytomiu odbędzie się inauguracja Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego.

Obchody jubileuszu na całym świecie  potrwają od 20 maja br. do 31 lipca 2022 roku.

Jezuici chcą w  ten sposób upamiętnić nawrócenie św. Ignacego, założyciela ich zakonu, które miało miejsce 20 maja 1521 roku, oraz jego kanonizację, która odbyła się 12 marca 1622 roku.

Na czas trwania roku jubileuszowego kościoły i kaplice obu polskich prowincji Towarzystwa Jezusowego zostały ustanowione świątyniami jubileuszowymi.

W diecezji gliwickiej są to sanktuarium Matki Bożej Dobrej Drogi w Gliwicach (parafia Matki Boskiej Kochawińskiej) i kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu.

500. rocznica nawrócenia św. Ignacego Loyoli   Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Drogi w Gliwicach. Klaudia Cwołek /Foto Gość

W obu kościołach rozpoczęcie Roku Ignacjańskiego odbędzie się 20 maja wieczorem. W Gliwicach w czasie Eucharystii o 18.00 poświęcony zostanie obraz św. Ignacego, który będzie towarzyszyć wiernym przez cały rok, a później umieszczony w kaplicy założyciela zakonu. W Bytomiu po wieczornej Mszy o 18.00 planowane jest uroczyste nabożeństwo.

Specjalne modlitwy przy peregrynujących relikwiach i ikonie św. Ignacego w diecezji gliwickiej odbędą się  w przyszłym roku – w sanktuarium Matki Bożej Dobrej Drogi w Gliwicach od 2 do 8 lutego, a w kościele NSPJ w Bytomiu od 25 do 31 maja 2022 roku.

W tych kościołach przez cały rok jubileuszowy wierni mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, Komunia św. oraz modlitwa w intencjach Ojca Świętego).

500. rocznica nawrócenia św. Ignacego Loyoli   Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu. Klaudia Cwołek /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy