Nowy numer 48/2023 Archiwum

Pielgrzymka mężczyzn do Piekar z limitem

Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich odbędzie się 30 maja, ale liczba uczestników będzie ograniczona do 10 tys. osób.

W zeszłym roku, z powodu epidemii COVID-19, uroczystości na kalwaryjskim wzgórzu zastąpiła transmitowana w mediach i internecie Msza św. w piekarskiej bazylice z udziałem nielicznej reprezentacji mężczyzn i zaproszonych gości. W tym roku pielgrzymka powróci na Kalwarię, jednak z ograniczeniami.

"Niestety, sytuacja epidemiologiczna w naszym województwie jest w dalszym ciągu niestabilna. Dlatego też liczbę pielgrzymów obecnych na piekarskim wzgórzu ograniczymy do 10 tys. osób, a wszystkich uczestników naszego modlitewnego spotkania będzie obowiązywała sanitarna profilaktyka, wyrażona dezynfekcją dłoni, zasłanianiem w plenerze ust i nosa maseczką oraz zachowaniem stosownego dystansu" - poinformował w ogłoszonym w niedzielę komunikacie abp Wiktor Skworc.

Tradycyjnie pielgrzymka odbędzie się w ostatnią niedzielę maja. Mszy św. będzie przewodniczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, który także wygłosi homilię.

Bezpośrednią transmisję z uroczystości przeprowadzą: Telewizja Polonia i TVP Katowice oraz stacje radiowe: Radio eM i Radio Katowice.

Jak poinformował rzecznik Archidiecezji Katowickiej ks. dr Tomasz Wojtal, wierni chcący wziąć udział w pielgrzymce powinni wcześniej zgłosić się w parafiach, gdzie otrzymają specjalne opaski umożliwiające wejście do wyznaczonych sektorów. Pielgrzymi będą zobowiązani do zachowania dystansu i używania maseczek.

- Wydział duszpasterski katowickiej kurii zachęca do pielgrzymowania indywidualnego i rodzinnego, szczególnie osoby zaszczepione i tych, którzy w ostatnim czasie pokonali chorobę. W tym roku nie planuje się organizowanie pielgrzymek pieszych - powiedział ks. Wojtal.

Majowe pielgrzymowanie do Piekar Śląskich ma długą tradycję i należy do najważniejszych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku - przed pandemią co roku brało w nim udział od kilkudziesięciu do ponad 100 tys. wiernych.

Pielgrzymka mężczyzn do Piekar z limitem  
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy