Modlitwa o uzdrowienie w historii, nauczaniu i praktyce Kościoła. Działanie Boga, psychomanipulacja, kara za grzechy?

Na konferencji w Gliwicach rozmawiali o tym m.in. bp Andrzej Siemieniewski, o. Tomasz Gałuszka i Aleksander Bańka.

Konferencja "Modlitwa o uzdrowienie w historii, nauczaniu i modlitwie kościoła" to kolejna konferencja na temat modlitwy o uzdrowienie i kontynuacja wydarzeń o tej tematyce z poprzednich lat.

Wydarzenie w kościele NMP Matki Kościoła na osiedlu Sikornik w Gliwicach zorganizowała Fundacja Inicjatywa MISSIO oraz sekcja ds. nowej ewangelizacji gliwickiej kurii.

Konferencja odbywała się w formie hybrydowej - stacjonarnie brała w nim ograniczona liczba osób, natomiast zarejestrowani uczestnicy mogli uczestniczyć we wszystkich punktach programu poprzez transmisję online.

W pierwszej części prelegenci wyjaśniali poruszane zagadnienie od strony teologicznej. Biskup Andrzej Siemieniewski - biskup pomocniczy wrocławski i profesor nauk teologicznych - mówił o nauczaniu Kościoła na temat modlitwy o uzdrowienie.

Zwrócił uwagę na możliwe dwie skrajności - przesadny, nierealistyczny entuzjazm, kiedy "zamawiamy" uzdrowienia od Pana Boga według własnego wyboru i oczekujemy ich ekspresowej realizacji, lub - z drugiej strony - kiedy wątpimy w cudowność i skuteczność działania Boga.

W tym kontekście bp Siemieniewski przywołał fragment Ewangelii wg św. Mateusza o tym, że - jak wskazał - "chrześcijaństwo jest wąską drogą" pomiędzy tymi dwoma skrajnościami. Na koniec zacytował zdanie z watykańskiego dokumentu z 2000 r. - instrukcji nt. modlitw o uzdrowienie: "Każdy wierny może bez przeszkód zwracać się do Boga w modlitwach o uzyskanie uzdrowienia".

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..