- Kościół nie potrzebuje dziś panów, którzy będą innym narzucać swoją wolę, ale potrzebuje ludzi w postawie służby, którzy będą rozeznawali potrzeby innych, aby w imię Boże im pomóc - mówił bp Andrzej Iwanecki podczas święceń diakonatu w katedrze gliwickiej.
Diakonat przyjęło sześciu kleryków Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu, którzy przygotowują się do przyszłorocznych święceń prezbiteratu i posługi dla diecezji gliwickiej. Liturgii święceń przewodniczył bp Andrzej Iwanecki.
- Kościół nie potrzebuje dziś panów, którzy będą innym narzucać swoją wolę, ale potrzebuje ludzi w postawie służby, którzy będą rozeznawali potrzeby innych, aby w imię Boże im pomóc - mówił w kazaniu.
Przywołał słowa papieża Franciszka, który mówił, że nasze życie jest utkane i wspierane przez zwykłe osoby, zazwyczaj zapomniane, które nie występują w tytułach gazet i magazynów, lecz niewątpliwe zapisują decydujące wydarzenia na kartach naszej historii.
O kandydatach do diakonatu biskup powiedział, że to jest „sześciu młodych mężczyzn, którzy nie tylko postanowili pójść za Jezusem, ale wobec których Kościół potwierdził ich pragnienie służby i którzy otrzymają święty sakrament, z którego przez całe życie będą mogli czerpać”.
Podczas śpiewania Litanii do Wszystkich Świętych kandydaci do święceń leżą przed ołtarzem krzyżem. Klaudia Cwołek /Foto Gość- Diakonat to służba Bogu i służba ludziom dla własnego uświęcenia - wyjaśniał biskup Iwanecki. Zauważył, że aby dobrze służyć trzeba się trzymać Jezusa, być blisko Niego i być blisko ludzi. Podał także przykłady, jak konkretnie można to robić i co jest do tego potrzebne.
- Mamy głosić Jezusa całym sobą. Nie tylko ustami, słowami mądrymi, przygotowanymi kazaniami i katechezami, spotkaniami formacyjnymi, rekolekcjami. Ale również - równolegle do słów, które wypowiadamy - mamy głosić Jezusa świadectwem swojego życia. Bo tak czynił Pan i tak dzisiaj na nowo zostaniemy do tego wezwani. Czy to jest łatwe? Z pewnością nie, ale nikt nie obiecywał, że będzie łatwe. Przez wyświęcenie na diakonów możecie liczyć na szczególną łaskę Bożą. Boga, który nigdy was nie opuści - podkreślił biskup.
Kazanie bp. Andrzeja Iwaneckiego:
Podziękowanie diakonów pod koniec liturgii. Klaudia Cwołek /Foto GośćDiakonat to pierwszy stopień święceń kapłańskich. Diakoni mogą m.in. udzielać sakramentu chrztu, rozdzielać Komunię św., błogosławić związki małżeńskie, głosić kazania, udzielać wiatyku umierającym, przewodniczyć obrzędom żałobnym i pogrzebowym. Zobowiązują się do codziennego odmawiania Liturgii Godzin (brewiarza) i - w tym wypadku - do celibatu.
Nowo wyświęceni diakoni: