Jeden dyżuruje przy telefonie, czekając na prośby o modlitwę, a drugi w tym czasie klęczy w tej intencji przed Najświętszym Sakramentem.
Inicjatywa Wspólnoty Emmanuel, nazwana „SOS Modlitwa”, nie jest nowa. Takie dyżury jej członkowie rozpoczęli w 2011 roku. W kwietniu je wznowili, bo widzą, jak bardzo obolali wychodzą ludzie z ostatnich miesięcy. – Po roku przerwy w związku z pandemią doszliśmy do wniosku, że trzeba do tego wrócić, bo jeśli chodzi o wsparcie modlitewne, potrzeby są bardzo duże. Ludzie chorują, mają trudności związane z tym, że jesteśmy zamknięci w domach. Tych spraw jest coraz więcej, dlatego uruchomiliśmy numer, pod który można przekazać swoje intencje – wyjaśnia Julia Wieczorek, koordynatorka inicjatywy.
– Pandemia zamknęła nas w domach i myślę, że każdy z nas doświadcza tego, że potrzebuje wsparcia i modlitwy innych. Dlatego proponujemy naszą służbę współodczuwania „SOS Modlitwa” szczególnie tym, którzy najbardziej jej potrzebują – dodaje.
Nie jesteśmy psychologami
Dyżurują w poniedziałki od 10.00 do 12.00 i po południu od 17.00 do 19.00. Jedna osoba odbiera telefon i razem z dzwoniącym modli się w powierzonej intencji. W tym czasie druga adoruje Najświętszy Sakrament, również wstawiając się w tych sprawach. W pozostałe dni można nagrać się, dzwoniąc pod ten sam numer, wysłać e-mail lub napisać prośbę na stronie internetowej. Wtedy członkowie wspólnoty powierzają te sprawy Panu Bogu w swoich modlitwach, a raz w miesiącu w tych intencjach odprawiana jest Msza św. Ludzie dzwonią w różnych sprawach: proszą o modlitwę za chorych, o nawrócenie, o pracę, powierzają trudne relacje w rodzinie i problemy w małżeństwie.
– Nie jesteśmy psychologami czy specjalistami udzielającymi fachowych porad. To jest dyżur braterski dla osób, które są w trudnej sytuacji i potrzebują modlitwy. Wszystko odbywa się oczywiście w dyskrecji. Z naszego wcześniejszego doświadczenia wiemy, że ludzie dzwonią, bo chcą też kogoś usłyszeć, mieć kontakt z żywym człowiekiem i wspólnie pomodlić się. Ta służba zaczęła się w naszej wspólnocie we Francji i tam istnieje już ponad 40 lat, od 1979 roku – mówi koordynatorka.
Skontaktuj się
We Francji taki dyżur modlitewny trwa przez całą dobę i angażuje spory sztab ludzi. U nas trzon koordynujący całość stanowi 10-osobowa ekipa, ale zgłaszających się na dyżury jest o wiele więcej. W inicjatywę włączona jest też wspólnota z Gliwic, która razem z pozostałymi grupami tworzącymi południową prowincję „Emmanuela” jest odpowiedzialna za „SOS Modlitwa” w maju. Pomoc modlitewną można otrzymać, dzwoniąc w czasie poniedziałkowego dyżuru pod numer: (22) 213 93 07. Poza tymi godzinami można nagrać się na automatyczną sekretarkę, wysłać e-mail na: sosmodlitwa@emmanuel.info.pl lub wpisać swoją intencję w komentarzu pod konkretną datą na stronie www.emmanuel.info.pl.
W Polsce cała wspólnota liczy około pół tysiąca osób, a istnieje u nas od 1993 roku. W Gliwicach należy do niej około 50 osób. Wspólnota Emmanuel powstała we Francji w 1976 roku, związana jest z Paray-le-Monial, a jej założycielami są Pierre Goursat i Martine Laffitte-Catta.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się