Premier na 100. rocznicę powstań śląskich: Powstańcy śląscy kochali niepewną ojczyznę

Powstańcy śląscy byli kontynuatorami w sztafecie pokoleń Polaków i Ślązaków walczących o polskość tych ziem - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Katowicach.

W niedzielę premier Morawiecki udał się do katowickiego Parku Powstańców Śląskich, aby wziąć udział w uroczystych obchodach upamiętniających 100. rocznicę III Powstania Śląskiego.

"Łatwo jest kochać ojczyznę, która jest wolna, bezpieczna, dostatnia, spokojna. Dużo trudniej jest kochać taką, która jest niespokojna targana wieloma konfliktami, problemami, walcząca o wolność. Powstańcy śląscy kochali taką niepewną ojczyznę. Mieli wybór między pewnymi dostatnimi - jak na tamte czasy - Niemcami, dużo silniejszymi Niemcami, a praktycznie rodzącą się dopiero i niepewną Polską na mapie Europy, którą inni nazywali wtedy państwem sezonowym" - mówił podczas wystąpienia Morawiecki.

Podkreślił, że powstańców śląskich łączyło jedno - wola walki i przekonanie, że warto dla tej trudnej ojczyzny jaką jest Rzeczpospolita walczyć, żyć, a nawet - jeśli trzeba - to umierać".

Ocenił, że 30 tys. powstańców pod bronią, a później, po mobilizacji, nawet powyżej 45 tys. powstańców, potrafiło się znakomicie zorganizować w walce. "W dzisiejszych akademiach wojskowych można się uczyć od tamtych powstańców działających w niezwykle trudnej sytuacji" - stwierdził szef polskiego rządu.

Podkreślił też, że Polska w tamtym okresie, by stać się Polską "potrzebowała przyłączenia Śląska". "Ale można powiedzieć i tak, że żeby Śląsk mógł pozostać Śląskiem potrzebował włączenia do Rzeczypospolitej i powstańcy śląscy doskonale o tym wiedzieli i dlatego byli w stanie złożyć na ołtarzu w historii swoją własną ofiarę" - powiedział Morawiecki.

"To dzięki ich staraniom przetrwała II Rzeczpospolita i dzięki ich staraniom dzisiaj tutaj też jesteśmy. Bo to właśnie ich wysiłek, ich wielki czyn doprowadził do tego, że te uprzemysłowione tereny, bogate w zasoby naturalne, minerały, mogły należeć do Polski i stanowiły o podstawie gospodarczej II RP" - dodał.

Podziękował powstańcom za ich walkę i zapewnił, że "pamiętamy o ich przelanej krwi, odwadze, poświęceniu, wysiłku".

Przypomniał, że byli oni "kontynuatorami w sztafecie pokoleń Polaków, Ślązaków walczących o polskość tych ziem".

Morawiecki nawiązał w wystąpieniu do słów jednego z ojców niepodległości Polski Wojciecha Korfantego. "Korfanty, już po odzyskaniu niepodległości mówił, że nie jest to Polska taka, o jakiej dokładnie marzyliśmy, ale nie ustajemy w wysiłkach, żeby była coraz lepsza, coraz bardziej sprawiedliwa i żeby była wielka" - podkreślił premier.

Zapewnił też, że słowa Korfantego są inspirujące i ponadczasowe. "Inspirują także dziś do tego, aby nie tylko przeszłość była pielęgnowana i wielka, ale także, by wielka była przyszłość. Wielka przyszłość Śląska i wielka przyszłość Rzeczpospolitej" - zaznaczył premier Morawiecki.

Zobacz też: Prezydent przyzna Order Orła Białego Alfonsowi Zgrzebniokowi, dowódcy powstań śląskich

« 1 »