Nowy numer 09/2024 Archiwum

Co z uroczystościami pierwszokomunijnymi?

Bp Andrzej Iwanecki podał wskazania dotyczące przygotowania i organizacji uroczystości pierwszej Komunii Świętej w parafiach.

Jak pisze w dokumencie, Sekcja Szkolno-Katechetyczna Wydziału Nauki i Kultury Chrześcijańskiej gliwickiej kurii przygotowała takie wskazówki w związku z licznymi pytaniami ze strony rodziców dzieci pierwszokomunijnych oraz księży.

O tym, jak ma wyglądać przygotowanie dzieci do sakramentu w ramach katechezy, decyduje proboszcz. Jednak sekcja zaleca, by wszystkie spotkania odbywały się w budynku kościoła i w małych grupach.

Należy zadbać też o to, żeby spowiedź obywała się w wietrzonym miejscu, z zachowaniem odpowiedniego dystansu (w obecnych okolicznościach dzieci mogą przystąpić do sakramentu tylko raz przed przyjęciem pierwszej Komunii Świętej).

Pierwszej Komunii Świętej można udzielać indywidualnie lub w mniejszych grupach (np. na kilku Mszach św. danego dnia lub rozkładając na kilka niedziel). Jak zapisano w dokumencie "roztropności proboszcza bądź administratora parafii pozostawia się decyzję o organizowaniu prób przed uroczystością".

Wszystkie spotkania muszą odbywać się z zachowaniem zasad epidemicznych.

Termin spowiedzi i uroczystości pierwszokomunijnej ustala proboszcz w porozumieniu z osobą odpowiedzialną za przygotowanie dzieci oraz ich rodzicami. Można wziąć tu pod uwagę również powszednie dni tygodnia.

Proboszcz razem z rodzicami mogą też zdecydować, że uroczystość odbędzie się w późniejszym terminie - latem lub jesienią, a nawet w przyszłym roku.

Pełny tekst dokumentu na następnej stronie:

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy