Kobiet na Śląsku jest więcej i są bardziej zadowolone z życia – powiedziała w Radiu eM Grażyna Witkowska, z-ca dyrektora Urzędu Statystycznego w Katowicach. Według danych statystycznych kobiety stanowią 51,8% ogółu ludności woj. śląskiego. Żyją jednak krócej niż mieszkanki innych regionów Polski.
Jak wyjaśniła Grażyna Witkowska, statystycznie mieszkanki woj. śląskiego są w grupie najkrócej żyjących w Polsce, „wyprzedzając” tylko panie z Łódzkiego. Najdłużej żyją mieszkanki Podkarpackiego. Dłużej natomiast trwają w zdrowiu niż panowie.
Największą grupę zawodową wśród kobiet w woj. śląskim tworzą panie pracujące w zawodach medycznych (21,1%), u mężczyzn są to zawody techniczne – zauważyła Grażyna Witkowska. Panie częściej niż panowie wyrażają zadowolenie z życia – choć to nie wynika z badań prowadzonych przez urzędy statystyczne, lecz przez inne ośrodki badania opinii publicznej – dodała.
Goszcząca w „Rozmowie poranka” Radia eM wicedyrektor Urzędu Statystycznego w Katowicach podkreśliła, że w nadchodzącym Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 obowiązywać będzie samopis przez Internet. Zaznaczyła jednak, że w ubiegłorocznym spisie rolnym zaledwie 20% gospodarstw w Śląskiem skorzystało z tej formy. Kontakt z pozostałymi podejmowali rachmistrze spisowi. Jeszcze niedawno jednak brakowało chętnych do pełnienia funkcji rachmistrza. Obecnie – jak powiedziała Grażyna Witkowska – już tylko w niektórych gminach, np. w Sosnowcu czy w Bielsku-Białej nie ma kompletu rachmistrzów, ale mieszkańców tych gmin będą mogli obsłużyć rachmistrze z innych miast, ponieważ będzie to przeważnie kontakt telefoniczny. Zaznaczyła też, że trwają zabiegi o to, by Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, zaplanowany od 1.04 do 30.06 br. został przedłużony do końca września.