- To życie realizowania ideałów rad ewangelicznych, ubóstwa, czystości i posłuszeństwa, powinno być dla nas jak drogowskaz, pomagać porządkować nasze życie - powiedział bp Jan Kopiec.
W święto Ofiarowania Pańskiego wieczornej Mszy św. w gliwickiej katedrze przewodniczył bp Jan Kopiec. Tego dnia modlono się szczególnie za osoby konsekrowane: zakonnice i zakonników, przedstawicieli świeckich instytutów i indywidualnych form życia konsekrowanego.
Nawiązując do słów proroka Symeona z czytanego fragmentu Ewangelii wg św. Łukasza, bp Kopiec powiedział: -To światło na oświecenie pogan, ale także każdego z nas. To światło, które pozwoli nam dokładnie dostrzec, jakim szlakiem powinniśmy zmierzać do naszego celu. Piękna to tajemnica. I zawsze prowadzi nas do zastanowienia się nad sensem tego, co czynimy i do czego zmierzamy.
W święto Ofiarowania Pańskiego obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. - Światło ich życia ma pomagać porządkować nasze życie. Ludzie ci w każdej epoce powinni być zaczynem dla świata. Dzisiaj w naszej katedrze nie tylko dziękujemy Bogu za charyzmaty osób konsekrowanych, ale równocześnie chcemy zrozumieć, czego od nas Bóg oczekuje - powiedział biskup.
Kazanie bp. Jana Kopca:
Przypomniał, że życie konsekrowane może mieć bardzo różne formy i w różnych zadaniach się realizować. - Dziękujemy siostrom i braciom zakonnym, którzy na wiele sposobów angażują się w wielkie Boże sprawy. Bardzo czynnym zgromadzeniom zakonnym poświęcającym się wychowaniu, trosce o szkolnictwo i sprawy społeczne, a także służącym chorym i cierpiącym, niosącym nadzieję terminalnie chorym. Dziękujemy tym, którzy wybierają życie kontemplacyjne, które niby zamknięte, niby z daleka od świata, ale ten świat mają w sercu i modlitwach. Dzisiaj coraz bardziej ujawniają się też indywidualne drogi tych, którzy są w świecie, ale związani są swoimi ślubami, jak wdowy i dziewice konsekrowane, osoby w małych wspólnotach. Oni wszyscy są światłem dla dzisiejszego świata - podkreślił biskup gliwicki.