Nowy numer 39/2023 Archiwum

Policja zatrzymała sprawcę uszkodzenia elewacji kościoła św. Mikołaja w Lublińcu

Wandalem okazał się 23-letni mężczyzna. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło w nocy z 4 na 5 stycznia. Po wstępnym oczyszczeniu powierzchni, już we wtorek po południu ponownie została zniszczona ta sama część elewacji budynku. Na ścianie zostały namalowane symbole płci męskiej i żeńskiej.

Akt wandalizmu został zgłoszony policji. Jak poinformowali w sobotę na swojej stronie internetowej lublinieccy stróże prawa, już 6 stycznia zatrzymali mężczyznę podejrzanego o uszkodzenie elewacji zabytkowej świątyni. Okazał się nim 23-latek nieposiadający stałego miejsca zamieszkania, a przebywający na terenie Lublińca.

Wandal usłyszał już zarzuty nie tylko uszkodzenia zabytku, ale i obrazy uczuć religijnych innych osób, za które grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. Prokurator zastosował wobec niego policyjny dozór oraz zakaz zbliżania się do budynku kościoła.

To nie pierwszy taki incydent w ostatnim czasie dotyczący parafii św. Mikołaja. Podczas protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji, jakie miały miejsce na lublinieckim rynku, na gablocie z nekrologami przy kościele pojawiła się kartka z wulgarną treścią wpisującą się w hasła używane przez manifestujących, a na murach wokół świątyni - czerwony piorun, symbol Strajku Kobiet.

Podobne plakaty i symbole odnajdywano również w innych częściach miasta. Czerwona błyskawica pojawiła się też m.in. przy wjeździe na teren domu zakonnego Misjonarzy Oblatów M.N. w Lublińcu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast