Nowy numer 13/2024 Archiwum

Radiostacja Gliwicka przejdzie konserwację

Zabieg poprzedzi wykonanie ekspertyzy stanu technicznego zabytkowej drewnianej wieży. Koszt inwestycji może sięgnąć nawet 2 mln zł.

Drewniana zabytkowa wieża Radiostacji Gliwice, której budynki były w 1939 r. miejscem tzw. prowokacji gliwickiej, zostanie do przyszłego roku zakonserwowana - wynika z informacji miejscowego samorządu.

W grudniu ub. roku gliwicki magistrat powierzył on obowiązki menedżera projektu renowacji wieży miejskiej spółce Śląska Sieć Metropolitalna. W pierwszej kolejności spółka przygotuje i przeprowadzi w imieniu miasta przetarg na prace projektowe, konieczne do wykonania ekspertyzy stanu technicznego radiostacji.

Miasto planuje, że renowacja masztu rozpocznie się w II kw. 2021 r., a zakończy – w 2022 r. Wykonana zostanie ekspertyza stanu technicznego obiektu, wymienione zostaną instalacje oświetlenia i odgromowa, a drewniana konstrukcja zostanie zaimpregnowana. Według wstępnych szacunków koszt finansowanej z budżetu miasta inwestycji zbliży się do 2 mln zł.

Kompleks gliwickiej radiostacji powstał w połowie lat 30. XX wieku i zachował swój oryginalny układ. Jego centralną częścią jest licząca 111 m wieża nadawcza. W 1935 r. radiostacja przy ul. Tarnogórskiej była jedną z dwóch stacji nadawczych w mieście. Retransmitowała audycje rozgłośni wrocławskiej, przesyłane kablem ze starego studia przy obecnej ul. Radiowej, gdzie realizowano programy lokalne.

31 sierpnia ub. roku minęło 80 lat od dnia, kiedy grupa esesmanów w cywilnych ubraniach zaatakowała Radiostację w Gliwicach, należących wówczas do Niemiec. Podczas tej prowokacji bojówkarze zamordowali aresztowanego dzień wcześniej Franza Honioka. Jego śmierć miała być jednym z dowodów, że napad przeprowadzili Polacy - Honiok był obywatelem niemieckim, ale też powstańcem śląskim, który działał na rzecz polskości regionu.

Zabity w Gliwicach Franz (Franciszek) Honiok uważany jest za pierwszą ofiarę rozpoczętej kilka godzin później II wojny światowej. Od kilku miesięcy upamiętnia go stała wystawa w gliwickim muzeum, którego oddziałem jest dziś Radiostacja. Honiok był też głównym bohaterem tegorocznych obchodów 80. rocznicy prowokacji gliwickiej oraz wybuchu II wojny światowej.

Ostatecznie cel incydentów granicznych, wśród których była napaść na gliwicką radiostację, nie został osiągnięty. Hitlerowi nie udało się obarczyć Polski winą za wszczęcie wojny, ani uniknąć konfliktu zbrojnego z jej sojusznikami.

Zabytkowa wieża antenowa wciąż służy celom komunikacyjnym, jednocześnie pozostaje zabytkiem techniki radiowej, znajdującym się na Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego. Obecnie w budynkach radiostacji funkcjonuje oddział Muzeum w Gliwicach, a teren wokół charakterystycznej, widocznej z daleka wieży, służy rekreacji mieszkańców i turystów.

W 2017 r. prezydent Andrzej Duda wpisał Radiostację Gliwice na listę Pomników Historii – obiektów o wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury Polski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy