Nowy numer 48/2023 Archiwum

Radosne dźwięki harfy na zakończenie "Pogotowia kulturalnego"

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza na świąteczny koncert online. Drugiego dnia Bożego Narodzenia posłuchają go też pacjenci i personel Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach.

Świąteczne koncerty Muzeum Górnośląskiego w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia zawsze gromadziły entuzjastów dobrej muzyki. Tym razem jednak świąteczna atmosfera z muzealnych murów przeniesie się wprost do domów słuchaczy.

Na stronie placówki i muzealnym Facebooku 26 grudnia o 12.00 zostanie wyemitowany koncert świąteczny "Przy dźwiękach harfy" w wykonaniu Lorien Trio. W programie znajdą się radosne, świąteczne utwory m.in. Bacha, Vivaldiego czy Mendelssohna.

Koncert odbędzie się w scenerii Galerii Malarstwa Polskiego, a radosny nastrój dopełni tło dla wirtuozerskiego popisu zespołu - obraz "Wesele Kozackie" Józefa Brandta.

Co ważne, koncert będzie zwieńczeniem programu "Pogotowie kulturalne" - szeregu zajęć zrealizowanych przez pracowników Muzeum Górnośląskiego na oddziale Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach, gdzie chorzy przyjmują tzw. "chemię". To także kilkanaście filmów edukacyjnych, poświęconych historii Bytomia, sztuce, przyrodzie, konserwacji obrazu czy archeologii. Autorami tych opowieści są bytomscy muzealnicy. 

Projekt "Pogotowie kulturalne" finalizuje koncert "Przy dźwiękach harfy". Dźwięki muzyki płynące prosto z muzealnego wnętrza w świąteczny dzień zabrzmią również na szpitalnych oddziałach.

Koncert w sposób szczególny adresowany jest do osób chorych i personelu medycznego. Muzyka ma przynieść wytchnienie, świąteczną radość i pokrzepienie zarówno pacjentom, jak i lekarzom, pielęgniarkom, salowym... Chorzy będą mieli okazję wysłuchać koncertu, który podobnie jak filmy z cyklu, zostanie wgrany na tablety. Te urządzenia mobilne mają do dyspozycji pacjenci szpitala.

Nikt nie ma wątpliwości, że tony harfy przynoszą ukojenie. Ta bohaterka muzealnego koncertu, wraz z fletem i altówką, przywoła świąteczną atmosferę, przywiedzie do miejsc poza czasem (jak to zwykle u Bacha), opowie o dzieciństwie Chrystusa (dzieło Berlioza), przedstawi swoją wersję "Zimy" Vivaldiego, ukołysze w utworze Regera nowo narodzone Dzieciątko, wreszcie uniesie na skrzydłach pieśni (Mendelssohn) wszystkie świąteczne życzenia dobra, życzliwości i pokoju.

Podczas koncertu wystąpi Lorien Trio w składzie: Alicja Lizer-Molitorys (flet), Aleksandra Batog (altówka), Agnieszka Kaczmarek-Bialic (harfa). W programie: Hector Berlioz - "L’enfance du Christ, op. 8"; Max Reger - "Maria Wiegenlied"; Antonio Vivaldi - "Zima"; Felix Mendelssohn - "Na skrzydłach pieśni"; Jan Sebastian Bach - "Siciliana".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy