Święta Barbara na poziomie 726 metrów

Nowa kaplica patronki górników została poświęcona w kopalni Bobrek w Bytomiu.

Figura świętej Barbary, która znalazła się w nowej kaplicy, została wywieziona z zamkniętej części kopalni - Ruchu Piekary, należącej do spółki Weglokoks Kraj. Wcześniej znajdowała się w kopalni Andaluzja. W tym roku mija 30 lat od momentu, kiedy tam trafiła.

- Tak jak zamykały się te kopalnie, tak figura wędrowała i teraz znalazła swoje miejsce na Bobrku - mówi ks. Dariusz Pietraś, proboszcz bytomskiej parafii Świętej Rodziny, który pełni funkcję kapelana górniczej "Solidarności" KWK Bobrek. - Kaplica znajduje się na trasie od podszybia do wyrobiska, którą codziennie przechodzi większość załogi tej kopalni - wyjaśnia.

W uroczystości poświęcenia wzięli udział przedstawiciele spółki Weglokoks Kraj, dyrekcji kopalni oraz związków zawodowych i pracowników.

Kaplica świętej Barbary umiejscowiona została na poziomie 726 metrów pod ziemią. Znajduje się we wnęce, gdzie w nawiązaniu do historii wykorzystane zostały różne rodzaje obudów stosowanych przez lata w kopalni. W kaplicy umieszczony został akt erekcyjny jej poświęcenia i modlitwa do patronki górników.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..