Co działo się w powiecie tarnogórskim w roku 1920?

Konferencję na ten temat, która będzie dostępna online, przygotowało Muzeum w Tarnowskich Górach i katowicki oddział IPN.

W środę 18 listopada w Tarnowskich Górach odbędzie się konferencja naukowa „Rok 1920 w powiecie tarnogórskim”. Ze względu na sytuację epidemiczną będzie można w niej uczestniczyć tylko online. Transmisja rozpocznie się o 18.00 na kanale Muzeum w Tarnowskich Górach w serwisie internetowym YouTube.

W tym roku mija setna rocznica ważnych dla Górnego Śląska wydarzeń. W lutym 1920 r. na ten teren przybyły wojska alianckie oraz Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa z siedzibą w Opolu, a kontrolerzy powiatowi rozpoczęli swoją pracę w terenie. Powstał Polski Komisariat Plebiscytowy w Bytomiu i Komisariat Plebiscytowy za Niemcami w Katowicach oraz ich lokalne struktury. Rok 1920 to czas oficjalnego rozpoczęcia kampanii plebiscytowej i związanych z nią napięć, co było jednym z głównych powodów wybuchu II powstania śląskiego.

O lokalnych aspektach tych wydarzeń będzie mowa w czasie konferencji. Do obrad wprowadzą Beata Kiszel, dyrektor Muzeum w Tarnowskich Górach, i dr Andrzej Sznajder, dyrektor oddziału IPN w Katowicach.

Następnie zostały zaplanowane cztery wystąpienia:

  • dr Krzysztof Gwóźdź z Muzeum w Tarnowskich Górach - „Tarnowskie Góry w pierwszej połowie 1920 r.”
  • Rafał Ludwikowski z Muzeum w Tarnowskich Górach - „Przebieg II powstania śląskiego na terenie Tarnowskich Gór i obecnych dzielnic miasta”
  • dr Sebastian Rosenbaum z IPN w Katowicach - „Obraz sytuacji w powiecie tarnogórskim w 1920 r. w świetle raportów Schlesischer Ausschuß”
  • dr Paweł Parys z Muzeum Śląskiego w Katowicach - „Powiat tarnogórski w świetle raportów informacyjnych Polskiego Komisariatu Plebiscytowego z okresu od września do grudnia 1920 r.”
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..