Zmarł Georg Mitschke, twórca polichromii w bazylice św. Anny

Zasłużony dla Kościoła artysta zmarł 2 listopada w klasztorze franciszkanów na Górze Świętej Anny.

Wczoraj (2 listopada) w klasztorze franciszkanów na Górze Świętej Anny zmarł Georg Mitschke, malarz polichromii zdobiących bazylikę św. Anny Samotrzeciej.

Urodził się 29 lipca 1930 r. w Głuchołazach, w rodzinie Gertrudy z d. Hanke i Josepha Mitschkego, twórcy i konserwatora sztuki sakralnej, znanego przed wojną na terenie ówczesnych diecezji wrocławskiej i ołomunieckiej, a także we Francji, Belgii czy Słowacji.

Georg przejął talent i zainteresowania po ojcu. Jego największym dziełem są polichromie i wystrój bazyliki annogórskiej. Zajął się nimi szczególnie od momentu, kiedy w 1992 r. powrócił z Niemiec na Górę Świętej Anny i zamieszkał w klasztorze franciszkanów, oddając się całkowicie tworzeniu nowych polichromii i detali rzeźbiarskich oraz odnawianiu niszczejących.

W uznaniu zasług w roku 2000 został uhonorowany papieskim Orderem św. Sylwestra. Był Honorowym Obywatelem Góry Świętej Anny.

Pogrzeb śp. Georga Mitschkego odbędzie się w czwartek 5 listopada. Zmarły zostanie pochowany na cmentarzu na Górze Świętej Anny.

Świadectwo o Georgu Mitschke napisane przez o. Jozafata Romana Gohlego, gwardiana klasztoru na Górze Świętej Anny w latach 1997-2006 przeczytacie TUTAJ

Więcej o życiu i twórczości G. Mitschkego można przeczytać w reportażu - „Mistrz z bazyliki”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..