Ks. Bogdan Kicinger z medalem "Per musicam ad fidem"

Honorowe odznaczenie przyznawane przez Stowarzyszenie Muzyków Kościelnych otrzymał za całokształt działalności na rzecz muzyki kościelnej na Śląsku i w Polsce.

Podczas odbywającego się w Łodzi XXI Ogólnopolskiego Zjazdu Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych - organizacji skupiającej duchownych i świeckich muzyków kościelnych w Polsce - medalem "Per musicam ad fidem" został odznaczony ks. prałat Bogdan Kicinger w uznaniu za całokształt jego działalności na rzecz muzyki kościelnej na Śląsku i w Polsce.

Nagroda Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych | Łódź 2020
Archidiecezja Łódzka

Honorowe odznaczenie przyznawane jest corocznie przez Stowarzyszenie Muzyków Kościelnych osobom lub instytucjom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie muzyki w Kościele rzymskokatolickim w Polsce. Nagrodę wręczył w środę metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś podczas Eucharystii sprawowanej dla uczestników zjazdu w łódzkiej archikatedrze.

Laudację w imieniu Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych wygłosił ks. Adam Kozak, referent diecezji gliwickiej ds. muzyki kościelnej.

Laudacja ks. Kicingera | nagroda Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych | Łódź 2020
Archidiecezja Łódzka

Ks. Bogdan Kicinger urodził się 11 października 1941 roku w Wodzisławiu Śląskim. Święcenia kapłańskie przyjął w 1966 r. w Nysie. Był wikarym w parafiach w Bytomiu-Bobrku, Głubczycach, Oleśnie i Opolu-Szczepanowicach. Od 1977 r. pracował w parafii św. Anny w Babicach, a od 1980 do 2012 r. był jej proboszczem. Jest twórcą i dyrektorem festiwalu Muzyka w Starym Opactwie, odbywającego się od 25 lat w Rudach i będącego jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych regionu.

Był nauczycielem w Studium Organistowskim w Opolu. Po utworzeniu diecezji gliwickiej współtworzył, a następnie pełnił funkcję koordynatora i duszpasterza Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach. W ubiegłym roku zakończył działalność nauczycielską. Był też członkiem Kolegium Konsultorów i Rady Kapłańskiej.

Pomimo trwającej pandemii koronawirusa, w trwającym od wtorku do czwartku zjeździe brało udział 45 muzyków z różnych części Polski. W tym czasie uczestniczyli oni w wykładach i prelekcjach, wysłuchali koncertu oraz wzięli udział wycieczce śladami łódzkich kościołów.

Ks. Bogdan Kicinger z medalem "Per musicam ad fidem"   Medal przyznany przez Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kościelnych. Ks. Franciszek Koenig
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..