Bytom. Infolinię dla seniorów obsługują seniorzy

Pod ten numer mogą dzwonić starsze osoby, które czują się samotne, potrzebują rozmowy albo chcą zdobyć potrzebne informacje. Przy telefonie czekają ich rówieśnicy.

Bytom jest jednym z trzech miast w Polsce, które bierze udział w projekcie Halo Aktywni 60+, w którym seniorzy-wolontariusze pomagają innym seniorom.

Bytomski Telefon Seniora działa pod numerem 32 784 78 48. Wolontariusze dyżurują przy nim od poniedziałku do piątku od 10.00 do 14.00. W tym czasie odbierają telefony, wyszukują informacje, a także oddzwaniają do osób, które próbowały połączyć się poza godzinami dyżurów.

- Telefon Seniora w Bytomiu ma służyć wszystkim seniorom, którzy potrzebują porozmawiać, podzielić się swoimi troskami, "wygadać" drugiej osobie. Dzwoniący mogą liczyć na wysłuchanie, zrozumienie, rozmowę w przyjaznej i bezpiecznej atmosferze. W ten sposób Telefon ma przeciwdziałać osamotnieniu, ułatwiać osobom starszym udział w życiu społecznym czy kulturalnym miasta – mówi Ewelina Romuzga z Centrum Doradztwa Strategicznego z Krakowa, które we współpracy z Urzędem Miejskim w Bytomiu uruchomiło projekt.

Na infolinii można np. dowiedzieć się, jak załatwić jakąś sprawę, poznać ofertę bezpłatnych zajęć, wydarzeń kulturalnych.

- O projekcie dowiedziałam się w bytomskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, a ponieważ jestem osobą, która lubi rozmawiać i słuchać, zdecydowałam się wziąć w nim udział. Uważam, że rozmowa z drugim człowiekiem ubogaca - mówi Eliza Bezner, jedna z dyżurujących przy telefonie.

Wolontariusze odbyli wcześniej różne szkolenia m.in. z doskonalenia umiejętności komunikacyjnych czy prowadzenia dyżurów telefonicznych. Jednym z etapów przygotowawczych były badania ankietowe, które sami seniorzy przeprowadzili ze swoimi rówieśnikami. Udało się dotrzeć do prawie 200 osób powyżej 60. roku życia i poznać ich potrzeby.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..