W sobotę miasto zorganizowało dla mieszkańców sportowy dzień otwarcia inwestycji. Przed południem na obwodnicy rozpoczęły się sportowe atrakcje dla mieszkańców: zawody biegowe, zajęcia dla rolkarzy, deskorolkarzy i osób jeżdżących na hulajnogach, amatorskie zawody w rowerowej jeździe na czas i rekreacyjny przejazd na rowerach.
Uroczystość oficjalnego otwarcia drogi. www.facebook.com/Miasto.GliwiceGliwice mają obwodnicę dla ruchu tranzytowego - w ciągu autostrad A4 i A1 oraz w znacznej części czteropasowej drogi krajowej nr 88. Obwodnica o charakterze lokalnym, wewnątrz obwodnicy tranzytowej, ma być kolejnym elementem nowego układu komunikacyjnego miasta, zmierzającego do uspokojenia ruchu w centrum.
Dotąd istniał jeden fragment zachodni lokalnej obwodnicy - na odcinku od drogi nr 88 do ul. Sowińskiego. W 2018 r. powstało też rondo na ul. Bojkowskiej - pierwszy element części południowej.
Prace przy budowie ukończonego teraz drugiego odcinka zachodniej obwodnicy o długości 3,4 km rozpoczęły się w styczniu 2019 r. Przebiega on polami w południowo-zachodniej części miasta - między centrum, śródmieściem i osiedlem Sikornik a dzielnicą Ostropa i terenem wojskowym.
Ten fragment zachodniej obwodnicy ma jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu. Wyjątkiem są skrzyżowania z ul. Daszyńskiego i Rybnicką, gdzie zastosowano profil dwujezdniowy. Rozbudowany został 600-metrowy odcinek ul. Rybnickiej – w rejonie skrzyżowania i węzła drogowego z autostradą A4.
Droga jest oświetlona i wyposażona w urządzenia ITS (np. tablice zmiennej treści) oraz stację meteorologiczną. Aby chronić korytarz ekologiczny doliny potoku Doa, zaprojektowano estakadę składającą się z dwóch przęseł o rozpiętości 32 metrów.
Koszt inwestycji to ok. 82,6 mln zł. Miasto otrzymało dotację do inwestycji w wysokości 85 proc. kosztów kwalifikowanych ze środków na infrastrukturę drogową dla miast z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.