Diecezja ma nowe sanktuarium. W Gliwicach ustanowione zostało sanktuarium Matki Bożej Dobrej Drogi.
Uroczystość odbyła się dzisiaj w kościele jezuitów, a rozpoczęła ją cotygodniowa nowenna do Matki Bożej Kochawińskiej. W rocznicę erygowania tutejszej parafii i na zakończenie obchodów jej 25-lecia, bp Jan Kopiec ustanowił Diecezjalne Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Drogi.
Uczestników liturgii powitał proboszcz parafii o. Robert Więcek SJ. Klaudia Cwołek /Foto Gość- To cudowna chwila, bo pochodzi od cudu, który się dokonał przez ostatnie lata w tej wspólnocie - powiedział na rozpoczęcie proboszcz o. Robert Więcek SJ. Przypomniał, że 6 lat temu, kiedy kościół był konsekrowany, parafia podjęła jako wotum nabożeństwa pierwszych sobót, potem nabożeństwa fatimskie, a ostatnio jako wotum materialne ufundowała nowy ołtarz. - Można też powiedzieć, że każdy z nas jest takim wotum. Jak tych kilkaset serduszek, które zawiesiliśmy przy ołtarzu. A teraz prosimy o sprawowanie tego cudu nad cudami, świętej Eucharystii - powiedział, zwracając się do biskupa gliwickiego, który pobłogosławił nowy ołtarz.
Słowa powitania o. Roberta Więcka SJ:
Mszę św. pod przewodnictwem bp. Jana Kopca koncelebrowało kilkunastu księży, wśród nich o. Jarosław Paszyński SJ, prowincjał jezuitów Polski Południowej. Odczytany został dekret ustanawiający nowe sanktuarium, a następnie wręczony jego kustoszowi o. R. Więckowi, co zebrani w kościele przyjęli oklaskami.
Bp Jan Kopiec pobłogosławił nowy ołtarz-wotum za 25 lat parafii. Klaudia Cwołek /Foto GośćZnajdująca się w głównym ołtarzu ikona Matki Bożej Dobrej Drogi pochodzi z Kochawiny na Kresach Wschodnich i ma prawie 400 lat. Początki nabożeństwa sięgają pierwszej połowy XVII wieku, w 1912 roku słynący łaskami obraz został koronowany.
Po II wojnie światowej rozpoczął się nowy etap w jego dziejach. Ojcowie jezuici przywieźli ikonę Matki Bożej do Polski. Od 1974 roku obraz czczony jest Gliwicach. Najpierw w kościele św. Bartłomieja, a od 1994 roku w kościele na osiedlu Kopernika.
Obraz Matki Bożej Kochawińskiej w nowym ołtarzu-wotum. Wojciech Turkowski- Sanktuarium jest miejscem wyjątkowej tajemnicy. Tajemnicy bliskości Boga, który w sposób szczególny chce nas pociągnąć do Siebie, do tego, co dla nas przygotował - zauważył bp Jan Kopiec.
Homilia bp. Jana Kopca:
Podkreślił, że dzieje Polski związane są z licznymi sanktuariami, które powstawały na tych ziemiach. Wiele z nich poświęconych jest Matce Bożej. - To wielkie bogactwo, w które wchodzi także to sanktuarium, dzisiaj kanonicznie przez Kościół święty powołane. Z zaproszeniem, by tętniło prawdziwą wiarą i silnym oddziaływaniem na nasze świadczenie o Jezusie Chrystusie - powiedział biskup gliwicki. Zaznaczył, że rolą sanktuarium jest nie tylko strzeżenie świadectwa o działającej w tym miejscu łasce Bożej, ale też podejmowanie zadań ewangelizacyjnych.