Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Artyści Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" wrócili na sale prób i planują występy

Zespół już niebawem pojawi się na scenie - nie tylko wirtualnej.

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. S. Hadyny, który - tak, jak inne instytucje kultury w połowie marca zawiesił działalność artystyczną - wrócił na sale prób, a w połowie sierpnia ma dać pierwsze plenerowe koncerty.

Pierwsze spotkania z publicznością od czasu zawieszenia występów w związku z epidemią odbędą się 14 sierpnia (w ramach Festiwalu Sztuki Wokalnej im. Anny Kościelniak w amfiteatrze w Rabce-Zdroju) i 15 sierpnia (uroczysty koncert chóru i orkiestry w ogrodach przy parafii Narodzenia NMP w Bełchatowie). Kolejny koncert zaplanowany jest 5 września na Jasnej Górze, podczas Dożynek Jasnogórskich.

Pierwsze zajęcia w siedzibie zespołu w zespole pałacowo-parkowym w Koszęcinie odbyły się już w czerwcu. Artyści wrócili na sale prób w systemie rotacyjnym, w małych grupach umożliwiających zachowanie odpowiedniego dystansu i zasad bezpieczeństwa. Po lipcowym urlopie obecny powrót do zajęć odbywa się według tych samych reguł.

Na przełomie sierpnia i września artyści będą realizować nagrania filmowe, w ramach projektów dofinansowanych z kasy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dwa z nich związane były z planowanymi podróżami zagranicznymi do Japonii i Gruzji, kolejny - w ramach programu "Niepodległa" - zakładał udział kilkutysięcznej publiczności w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Te projekty nie mogą zostać zrealizowane w zakładanej wcześniej formule, stąd zespół postanowił przenieść je do przestrzeni wirtualnej. Efekty jeszcze w tym roku mają być dostępne na stronie internetowej zespołu i w mediach społecznościowych.

Jesienią będzie można zobaczyć online m.in. trzy koncerty z udziałem Śląska, organizowane przez Stowarzyszenie "Wspólnota Gaude Mater" z Częstochowy w ramach projektu "Kultura w sieci". W namiocie koncertowym w Koszęcinie planowane są kameralne koncerty - również do udostępnienia przez internet. Późną jesienią zespół będzie kontynuował w studiu współpracę z jednym z polskich raperów.

Od początku pandemii zespół systematyczne udostępniał w swoich mediach społecznościowych ciekawostki, wydawnictwa, konkursy i zadania dla dzieci z zakresu kultury regionalnej. Uczestniczył także w kilku projektach muzycznych, które odbywały się online, m.in. charytatywnym kwietniowym "Koncercie dla bohaterów" z udziałem kilkudziesięciu gwiazd polskiej sceny muzycznej, który obejrzało pół miliona internautów i widzów jednej ze stacji telewizyjnych.

Śląsk promował w internecie także swoje przebojowe piosenki. Wielki hit - "Karolinkę" zarejestrowaną przez chór i orkiestrę online - wyświetliło prawie 200 tys. internautów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy