Nowy numer 24/2021 Archiwum

Gliwice wśród najzamożniejszych miast w Polsce

Gliwice znalazły się na podium prestiżowego rankingu zamożności klasyfikowanej na podstawie dochodów na jednego mieszkańca.

Prestiżowy ranking "Bogactwo samorządów" jest postrzegany jako jeden z najstabilniejszych wskaźników zamożności. Gliwice zajęły w nim trzecie miejsce w kategorii miast na prawach powiatu, awansując względem ubiegłego roku o jedną pozycję. Zestawienie przygotował zespół naukowców dla Pisma Samorządu Terytorialnego "Wspólnota".

W zestawieniu najzamożniejszych gmin jednostki samorządu terytorialnego są klasyfikowane na podstawie dochodów na jednego mieszkańca. Co ważne, autorzy rankingu biorą pod uwagę wyłącznie dochody i subwencje danego samorządu, nie są uwzględniając dotacji celowych, na przykład ze środków unijnych, które niekiedy zawyżają wielkość dochodów miasta, nie przyczyniając się do trwałego wzrostu jego zamożności.

Miejsce na podium zapewnił Gliwicom dochód na poziomie 5636,35 zł na mieszkańca. Najwyżej w tej odsłonie rankingu uplasował się Sopot (8718,19 zł na mieszkańca), a za nim Płock (6814,68 zł).

- Trzecie miejsce w rankingu "Bogactwo samorządów" to potwierdzenie dobrych praktyk i konsekwentnego działania, które przyczyniają się do zamożności naszego miasta. Celem nie są oczywiście miejsca w rankingach, tylko możliwość realizacji inwestycji i projektów, które z roku na rok systematycznie poprawiają jakość życia w Gliwicach - podkreśla prezydent miasta Adam Neumann.

W naszym regionie za bogate miasta należy uznać też Dąbrowę Górniczą (dochód na mieszkańca w wysokości 5614,43 zł) oraz Bielsko-Białą (5229,21 zł).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama