Nowy numer 09/2024 Archiwum

Wybory prezydenckie. Jak głosowali Ślązacy?

Znamy oficjalne wyniki wyborów w województwie śląskim.

Równe 51 proc. dla Rafała Trzaskowskiego i 49 proc. dla Andrzeja Dudy - tyle wynoszą oficjalne wyniki wyborów prezydenckich w województwie śląskim. Kandydat Koalicji Obywatelskiej zebrał 1 155 697 głosów, a urzędujący prezydent - 1 110 430.

Największym poparciem Rafał Trzaskowski cieszył się głównie w dużych miastach aglomeracji górnośląskiej, np. w Katowicach, Gliwicach czy Chorzowie uzyskał ponad 60 proc. głosów. Z kolei Andrzej Duda podobną, a nawet wyższą przewagę osiągnął m.in. w powiecie żywieckim, bieruńsko-lędzińskim czy rybnickim.

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej, frekwencja w regionie wyniosła 66,91 proc. Najmniej głosujących - poniżej 60 proc. - poszło do urn w Zabrzu, Świętochłowicach i powiecie raciborskim, a najwięcej - powyżej 70 proc. - w Tychach, Bielsku-Białej i powiatach mikołowskim, żywieckim, pszczyńskim i bielskim.

Do południa do urn w Śląskiem poszło 24,8 proc. uprawnionych do głosowania, a do 17.00 frekwencja w woj. śląskim wyniosła 51,28 proc. Podobnie jak w przypadku pierwszej tury wyborów, frekwencja w regionie była bardzo zbliżona do ogólnopolskiej - 24,73 proc. do godz. 12 i 52,10 proc. do godz. 17.

Dokładne wyniki oraz frekwencję w poszczególnych miastach, powiatach, gminach i komisjach można sprawdzić na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy