Przy kościele Świętego Ducha badacze znaleźli ołowianą plombę sukienniczą. Z kolei publikacja o odkryciach na wzgórzu św. Małgorzaty jest dostępna w internecie.
Prowadzone przy kościele Świętego Ducha w Bytomiu (kościół filialny parafii Wniebowzięcia NMP) prace archeologiczne przyniosły kolejne cenne odkrycie. Ołowiana plomba sukiennicza odkryta podczas prowadzonych tam prac przez archeologów Muzeum Górnośląskiego świadczy o kontaktach handlowych średniowiecznego Bytomia z innym ośrodkiem produkcyjnym.
Odkrycia dokonano podczas prac w jednym z wykopów po stronie północno-wschodniej kościoła. Ołowiane plomby sukiennicze stosowane były od XIV wieku przy sygnowaniu tkanin, a na przestrzeni wieków przeszły transformację oraz znalazły szersze zastosowanie w innych branżach i dziedzinach życia.
Znalezisko świadczy nie tylko o kontaktach handlowych Bytomia z innym ośrodkiem produkcyjnym, ale także pozwala śledzić przepływ towarów na szlaku kupieckim w dawnych wiekach. Dodatkowo może sygnalizować badaczom obecność komory celnej przy nieistniejącej już Bramie Krakowskiej.
Podczas ostatnich prac archeologicznych przy kościele Świętego Ducha archeolodzy potwierdzili również obecność dawnego cmentarza przypisywanego zakonowi bożogrobców z Miechowa, a także odkryli fragmenty ceramiki naczyniowej ze średniowiecza czy nowożytnych monet. Ponadto badaczom udało się odnaleźć bryły stopionego ołowiu, gwoździe żelazne, zawieszkę z brązu i dwie nowożytne monety oraz kilka obiektów i jamy grobowe.
Zebrane przez archeologów dane z prac wykopaliskowych zostaną dokładnie opracowane, aby w przyszłości można było zaprezentować wyniki badań mieszkańcom Bytomia oraz poznać jeszcze dokładniej historię miejsca. Okazją do przeprowadzenia badań archeologicznych jest remont kościoła, związany m.in. z wykonaniem izolacji fundamentów zewnętrznych obiektu sakralnego.
Prace przy kościele Świętego Ducha to kolejne przedsięwzięcie archeologiczne prowadzone przez specjalistów z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. W ostatnich latach szeroko zakrojonych badań kilka niespodziewanych odkryć dokonali oni także na wzgórzu św. Małgorzaty oraz w znajdującym się tam kościele, tzw. Małgorzatce.
Kilka miesięcy temu muzealnicy zaprezentowali wystawę "Legendarne Sutuhali? Archeologia wzgórza św. Małgorzaty", która cieszyła się sporym zainteresowaniem. Przy okazji wystawy wydana została książka pod tym samym tytułem, którą można teraz przeczytać online.
Publikacja zawiera najważniejsze i najciekawsze informacje poświęcone nie tylko badaniom archeologicznym prowadzonym na Małgorzatce na przestrzeni 90 lat, ale również historię bytomskiej kasztelanii, historię wydobycia kruszców w średniowiecznym Bytomiu oraz dzieje tympanonu Jaksy. Ponadto znajdziemy wiele ciekawych informacji dotyczących odnalezionych tam zabytków ruchomych - monet, fragmentów naczyń glinianych i dewocjonaliów.
Archeolodzy nie daliby rady sami opisać tych wszystkich historii bez współpracy ze specjalistami innych dziedzin - historykiem, antropologiem, archeozoologiem, ceramologiem i numizmatykiem. Dzięki fotografiom i oprawie graficznej książka nabrała ostatecznego kształtu i charakteru.
Książkę online można przeczytać TUTAJ.
Archiwum Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu