Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Aż 171 nowych zakażeń na Śląsku, 5 punktów pobierania próbek

Ponad 5 tys. wymazów pod kątem testów na koronawirusa pobrano do niedzieli od pracowników PGG.

Polska Grupa Górnicza poinformowała, że w ramach badań przesiewowych testowani są wszyscy pracownicy trzech należących do spółki kopalń: Jankowice, Murcki-Staszic i Sośnica.

Od czwartku do soboty wieczorem w punktach pobierania wymazów pobrano 2730 próbek do badań. - Dzisiaj można się spodziewać jeszcze 2,5-3 tys. próbek. Decyzją wojewody śląskiego i służb sanitarnych postanowiono przedłużyć program o dwa dodatkowe dni - poniedziałek i wtorek - w przypadku katowickiej kopalni Murcki-Staszic - poinformował w niedzielę wieczorem rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

Punkty ulokowane zostały przy szpitalach w Rybniku, Gliwicach i Katowicach, gdzie w kopalniach stwierdzono ogniska epidemiczne. - Aby przebadać jak największą możliwą liczbę pracowników, w niedzielę dwa dodatkowe punkty pobierania próbek zainstalowano bezpośrednio przy kopalniach Murcki-Staszic i Sośnica - powiedział rzecznik.

W akcji pobierania próbek pomagają m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oraz epidemiolodzy z mniej obciążonych regionów kraju.

Jak poinformował rzecznik PGG, trwa opracowywanie testów, a kompletne wyniki badań przesiewowych powinny być znane w najbliższym czasie. Dodał, że niezależnie od programu badań przesiewowych, w kopalniach wysokiego ryzyka na bieżąco działa pięć zespołów w tzw. wymazobusach, docierających do domów pracowników odizolowanych na kwarantannach.

Jeśli chodzi o zakażenia koronawirusem, obecnie najgorsza sytuacja jest na Śląsku. W niedzielę w całym kraju potwierdzono 345 nowych przypadków, z tego aż 171 to zainfekowani z województwa śląskiego.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski zaznaczył, że  być może łagodzenie restrykcji związanych z epidemią nie będzie przebiegało jednakowo dla wszystkich regionów. Jeśli sytuacja w województwie śląskim nie poprawi się, obostrzenia u nas mogą być utrzymane dłużej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy