Nowy numer 21/2023 Archiwum

Liczymy wiernych, liczymy powierzchnię

Ile osób może maksymalnie modlić się jednocześnie w naszych świątyniach? To często zadawane w tych dniach pytanie.

Według nowych wytycznych biskupa gliwickiego, zgodnych z rozporządzeniem Rady Ministrów, liczba osób uczestniczących w liturgii jest ograniczona. Limit ten jest ustalany według zasady, że na 1 osobę powinno przypadać 15 metrów kwadratowych powierzchni świątyni.

Równocześnie między wiernymi powinna być zachowana odległość 2 metrów. Dla ułatwienia w niektórych kościołach miejsca, które mogą zajmować wierni, zostały odpowiednio oznaczone.

Jak to wygląda w konkretnych przypadkach? Najwięcej, bo aż 130 osób, może przebywać jednocześnie w kościele św. Bartłomieja w Gliwicach. O 10 mniej u jezuitów na osiedlu Kopernik, w parafii Matki Bożej Kochawińskiej.

Natomiast w katedrze ten limit to 100 wiernych. Dla porównania w kościele Wszystkich Świętych, nazywanym matką gliwickich kościołów, może uczestniczyć w liturgii maksymalnie 65 osób.

Liczymy wiernych, liczymy powierzchnię   Informacja o liczbie osób, które mogą uczestniczyć w liturgii na drzwiach kościoła. FB Katedra Gliwicka

W Zabrzu w kościele św. Anny według nowych wytycznych zmieści się 110 osób. U franciszkanów oraz w kościele św. Andrzeja jednocześnie może przebywać 80 wiernych, a w jednym z najmniejszych zabrzańskich kościołów św. Antoniego są to tylko 22 osoby.

Z kolei w Bytomiu do 80 osób może uczestniczyć w liturgii w kościele św. Anny na Rozbarku. W kościele mariackim przy rynku to maksymalnie 90 osób. Natomiast w kościele Trójcy Świętej - 70, podobnie jak w kościele Świętej Rodziny w Bobrku.

W Tarnowskich Górach aż 100 osób może modlić się w tym samym czasie u kamilianów w kościele parafialnym, natomiast w starym filialnym tylko 25. Z kolei w Konwikcie i w kościele św. Ap. Piotra i Pawła maksymalna liczba wiernych to 43 osoby.

U oblatów w Lublińcu w górnym kościele limit wynosi 42 osoby. W dwóch innych świątyniach w centrum miasta, mieści się niewielu wiernych - w kościele św. Mikołaja to nie więcej niż 30 osób, a w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego - 25.

W naszych diecezjalnych sanktuariach maryjnych wygląda to w ten sposób, że w Rudach może jednocześnie przebywać 57 osób, u redemptorystów w Gliwicach - 55, a w Lubecku - tylko 19 wiernych.

Informacja o maksymalnej liczbie osób, które mogą uczestniczyć w liturgii, powinna znajdować się na drzwiach kościoła, razem z innymi potrzebnymi wiadomościami, np. dotyczącymi wchodzenia do świątyni czy organizacją ruchu pomiędzy Mszami św.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast