Nowy numer 22/2023 Archiwum

Zmarł Wiesław Świderski, twórca zespołu Przemienienie

Wiesław Świderski kierował katowickim zespołem Przemienienie, znanym wśród chrześcijan zwłaszcza w latach 80. i 90. XX wieku. Jego ostatnią kompozycję "To my" muzycy Filharmonii Zabrzańskiej nagrali z domów już w czasie pandemii.

Wiesław Świderski zmarł 3 kwietnia. Był wiolonczelistą i pracownikiem Filharmonii Zabrzańskiej, aranżerem i kompozytorem. To on był twórcą i kierownikiem katowickiego młodzieżowego zespołu Przemienienie, który w 1983 r. zaczynał działalność przy kościele pw. Przemienienia Pańskiego przy ul. Sokolskiej w Katowicach.

Ten wokalno-instrumentalny zespół był szczególnie znany wśród chrześcijan w latach 80. i 90. XX wieku. Dał ponad 1300 koncertów. Występował w całej Europie, w tym kilkakrotnie dla Jana Pawła II.

Wiesław Świderski w 1976 r. był też współorganizatorem w Katowicach jednego z pierwszych Tygodni Kultury Chrześcijańskiej. W latach 1993-1995 współorganizował i prowadził orkiestrę podczas chrześcijańskiego festiwalu Gaude Fest w Ustroniu. W 1996 r. wraz z nieżyjącym już Michałem Smolorzem opracował dla Anteny Górnośląskiej stronę muzyczną pierwszego śląskiego musicalu pt. "Album rodzinny Erwina Respondka".

Oprócz działalności artystycznej udzielał się w założonym przez siebie kwartecie smyczkowym oraz zespołach kameralnych, dla których również opracował i zaaranżował wiele utworów muzycznych. Był też pedagogiem, a przede wszystkim - jak wspominają go przyjaciele z Filharmonii Zabrzańskiej - człowiekiem, który zawsze obdarzał bliźnich ciepłem, uśmiechem i serdecznością.

Ostatni napisany przez niego utwór nazywa się "To my!" i już w czasie pandemii został nagrany przez muzyków Filharmonii Zabrzańskiej w ich domach. Można go posłuchać tutaj.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast