Zawsze szli do Jezusa. Teraz Jezus przyszedł do nich

Kapłani z parafii w Rachowicach przeszli ulicami miejscowości w procesji z Najświętszym Sakramentem. Każdy mógł otrzymać indywidualne błogosławieństwo.

Skromna na pierwszy rzut oka, lecz niezwykle wymowna procesja eucharystyczna przeszła w niedzielę o 15.00, w Godzinie Miłosierdzia, ulicami Rachowic, niewielkiej wsi położonej niedaleko Gliwic.

- Razem z księdzem proboszczem zastanawialiśmy się, jak dotrzeć do naszych parafian, szczególnie że wśród mieszkańców parafii odsetek wiernych jest bardzo duży. Wiemy, że bardzo chcieliby być na Eucharystii, chociaż nie mogą. Dlatego postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych parafian i wyjść na ulice z Najświętszym Sakramentem - wyjaśnia ks. Mariusz Setlak, wikary parafii Trójcy Świętej w Rachowicach. Jak podkreśla, była to inicjatywa samych mieszkańców, na którą duszpasterze w ten sposób odpowiedzieli.

Mimo że decyzja o zorganizowaniu procesji zapadła dopiero w sobotę po południu, to wiadomość o tym rozniosła się bardzo szybko i około 80 proc. parafian w różny sposób wzięło w niej udział. Niektórzy wychodzili przed dom, inni zapalali w oknach świece i choć z daleka chcieli zobaczyć Pana Jezusa. Każdy mógł otrzymać błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Podczas procesji proboszcz parafii ks. Jerzy Pudełko prowadził Koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz odmawiał suplikację.

- Nie ukrywam, że zobaczyłem dużo łez, wiele osób płakało. To było bardzo poruszające także dla nas, kapłanów, bo widok był niecodzienny. Słyszeliśmy mnóstwo pozytywnych komentarzy i słów wdzięczności. Ludzie mówili, że zawsze to oni chodzili do Pana Jezusa, a teraz, w tak trudnym czasie, Pan Jezus przyszedł do nich - opowiada ks. Setlak.

Do parafii w Rachowicach należą jeszcze dwie miejscowości - Sierakowice, gdzie znajduje się kościół filialny pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz Goszyce, z kaplicą Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tam również przejdą podobne procesje - w Sierakowicach już w przyszłą niedzielę 29 marca, a w przypadku Goszyc dokładny termin będzie podany później.

Do niedawna parafia nie miała nawet swojej strony internetowej, lecz w związku z sytuacją związaną z pandemią koronawirusa doczekała się świeżo założonego profilu na Facebooku. Gdyby stan epidemii się przedłużał i ze względów bezpieczeństwa wierni nie mogliby uczestniczyć w obrzędach Wielkiego Tygodnia, zostanie tam udostępniona transmisja z liturgii Triduum Paschalnego - w Wielki Czwartek z kaplicy w Goszycach, w Wielki Piątek z kościoła w Sierakowicach, a w Wielką Sobotę z kościoła w Rachowicach.

Zawsze szli do Jezusa. Teraz Jezus przyszedł do nich   Proboszcz parafii ks. Jerzy Pudełko i wikariusz ks. Mariusz Setlak podczas procesji. Archiwum parafii Trójcy Świętej w Rachowicach
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..