Odwołane wydarzenia religijne w diecezji gliwickiej

W związku z pandemią koronawirusa organizatorzy odwołują m.in. pielgrzymkę maturzystów, rekolekcje, warsztaty i wiele innych wydarzeń.

Nie tylko zajęcia w placówkach oświatowych i na uczelniach wyższych oraz wydarzenia kulturalne i sportowe są odwoływane z powodu pandemii koronawirusa. Problem coraz mocniej dotyka również Kościoła i szeroko pojętej sfery religijnej. Diecezja gliwicka nie jest w tym przypadku wyjątkiem.

W związku z zaprzestaniem działalności szkół, bp Jan Kopiec zdecydował o odwołaniu zaplanowanej na najbliższy piątek, 13 marca, diecezjalnej pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę. Tego dnia biskupi Jan Kopiec i Andrzej Iwanecki odprawią Eucharystię w intencji maturzystów, powierzając ich wybory Matce Bożej.

W przesłanym do naszej redakcji oświadczeniu czytamy, że biskupi "zalecają katechetom, by wedle roztropności po okresie kwarantanny w małych grupach udali się na Jasną Górę lub do lokalnego miejsca kultu Matki Bożej". Z kolei ks. Marcin Paś, diecezjalny duszpasterz młodzieży, deklaruje pomoc przy organizacji mniejszych liczebnie pielgrzymek i rekolekcji po okresie Wielkiego Postu.

Potwierdziliśmy także, że już wczoraj prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik odwołała duże rekolekcje wielkopostne dla młodzieży z zabrzańskich szkół, które z udziałem m.in. Rymcerzy miały odbywać się od 16 do 18 marca w Hali Pogoń i w kościele św. Andrzeja. Jak zaznaczają organizatorzy rekolekcji, w miarę możliwości i rozwoju wydarzeń, mogą one odbyć się w kolejnych miesiącach.

Z kolei weekendowe rekolekcje dla młodzieży "Umiłowany", organizowane przez wspólnotę Ponad Murami i Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży, które miały odbyć się od 20 do 22 marca w Oblackim Centrum Młodzieży w Kokotku, zostały przeniesione na ostatni weekend maja.

Nie odbędzie się również najbliższy weekendowy kurs ceremoniarza w ośrodku LSO w Nędzy, zaplanowany na 14 marca Diecezjalny Finał Piłki Nożnej na Stadionie Śląskim czy warsztaty muzyki liturgicznej przed Niedzielą Palmową, które miały mieć miejsce 28 marca w Gliwicach.

Pod znakiem zapytania stoi organizacja wielu innych wydarzeń. Wskazane jest, by w przypadku braku oficjalnych komunikatów osoby planujące uczestniczenie w nich samodzielnie zasięgały niezbędnych informacji.

Z dodatkową inicjatywą wychodzi za to Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży "Pełni Życia". W czwartek 12 marca o 20.00 na Facebooku (DDM Gliwice) i Instagramie (@pelni_zycia) młodzi przygotują transmisję na żywo z modlitwą za wszystkich chorych oraz młodych, którym koronawirus pokrzyżował plany życiowe. Intencje do modlitwy można zgłaszać na: pelnizycia.biuro@gmail.com lub przez profil na Instagramie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..