Nowy numer 29/2021 Archiwum

Zmarła Ewa Szeliga, nauczycielka religii, autorka bloga "Ewa kontra rak"

Jej pogrzeb odbędzie się w najbliższą sobotę w Reptach Śląskich.

Ewa Szeliga od trzech lat zmagała się z chorobą nowotworową. Miała męża i trójkę dzieci. Uczyła religii w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica i w Zespole Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach. Mimo choroby brała też udział w I Synodzie Diecezji Gliwickiej, była członkiem komisji ds. świeckich.

Od ponad roku prowadziła na Facebooku bloga "Ewa kontra rak", gdzie zamieściła m.in. cykl ok. 20 wpisów oznaczonych hashtagiem #rakolekcje, dając lekcje zmagania się z chorobą, a jednocześnie wielkiego zaufania Bożej Opatrzności. Ostatni post - na początku stycznia - napisała po spędzeniu kilku dni w Alpach.

"Chodząc w promieniach słońca dotarło do mnie, że jestem kochana... i doceniana... Że te piękne góry obejdą się beze mnie oczywiście, ale tak naprawdę dopiero w moich oczach nabierają piękna i znaczenia. Bo stworzone są dla mnie właśnie. Abym wpatrując się w ich majestat odkrywała ich Pomysłodawcę. (...) Wszystko ma swój sens i cel. Bo Miłość przemienia wszystko. Również wysiłek i trud wspinaczki po wszelkich górach naszego życia!" - pisała.

Była znana i ceniona wśród lokalnej społeczności. We wsparcie i pomoc dla niej zaangażowało się w różny sposób wiele osób.

- W pewnym momencie Ewa stwierdziła, że tak wiele dobra dostaje od ludzi, że chciałaby dać innym coś od siebie. Te lekcje - Rakolekcje - były z jednej strony formą podziękowania za dobro, którego doświadczała, a z drugiej - wypełnieniem misji mówienia o rzeczach ważnych, również ostatecznych, w sposób niekoniecznie trudny, ale oddający ich sens. Zaczęła pisać, kiedy odkryła, że w chorobie oprócz cierpienia i różnych trudnych doświadczeń otrzymuje też mnóstwo ciepła, miłości i wsparcia, że ludzie potrafią być tak dobrzy - opowiada Marzena Zalewska-Ziob, przyjaciółka zmarłej i współprowadząca stronę "Ewa kontra rak".

Niedawno w plebiscycie "Dziennika Zachodniego" Ewa Szeliga została wybrana Osobowością Roku 2019 w kategorii działalność społeczna i charytatywna za "dzielenie się refleksjami na stronie »Ewa kontra rak«, która jest cenną lekcją na temat ludzkich zmagań z chorobą w kontekście wiary".

Wcześniej, w 2017 r., Ewa Szeliga była jedną z nominowanych w plebiscycie Bohatera Katechezy Diecezji Gliwickiej. Pisaliśmy wówczas o niej: "Uczniowie cenią jej otwartość na tematy trudne, a czasem niewygodne. Wyjaśniając różne zagadnienia, odnosi je do Biblii jako podstawy wiary. Na lekcjach religii interesujące rzeczy mogą znaleźć też uczniowie niewierzący czy innego wyznania. Nawet osoby sceptycznie nastawione do przedmiotu nie rezygnują z religii".

Śp. Ewa Szeliga zmarła we wtorek 25 lutego w Godzinie Miłosierdzia. Msza Święta pogrzebowa zostanie odprawiona w sobotę 29 lutego o 12.00 w parafii św. Mikołaja w Reptach Śląskich.

Modlitwy za jej duszę odbędą się w kaplicy przy cmentarzu parafialnym w Reptach Śląskich - ostatnia będzie jeszcze w piątek o 18.30.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama