Nowy numer 29/2021 Archiwum

Bp Kazimierz Wielikosielec OP: Na 70 lat zamknęli kościoły i obiecywali światłą przyszłość. I nie ma jej

Biskup pomocniczy diecezji pińskiej na Białorusi głosi rekolekcje wielkopostne w tarnogórskim Konwikcie.

O tym, skąd pochodzimy, co nas czeka w przyszłości i jaki jest cel naszego życia, mówi bp Kazimierz Wielikosielec z Białorusi, dominikanin, podczas rekolekcji wielkopostnych rozpoczętych w Środę Popielcową w parafii Matki Bożej Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach.

Białoruski hierarcha w pierwszej nauce opowiadał o realiach Kościoła na Wschodzie i piętnie ateizmu, jakie komunizm przez dziesiątki lat odcisnął na tamtejszym społeczeństwie. Jednocześnie przytaczał liczne cytaty naukowców czy ludzi kultury, którzy wbrew reżimowi nie cofnęli się przed wyrażeniem świadectwa swojej wiary.

- Budujcie swoje życie przy ołtarzu. Tam na 70 lat zamknęli kościoły i obiecywali światłą przyszłość. I nie ma jej, rozpadł się nawet cały Związek Radziecki bez wojny. Gdzie ta światła przyszłość? Tylko kryminały, rozbite rodziny, alkoholizm i narkomania. (...) Budujmy swoje osobiste życie, życie rodziny i narodu, ale na pierwszym miejscu musi być Msza św. - mówił w homilii.

Rekolekcje potrwają do soboty rano. Msze św. z nauką ogólną będą odprawiane o 8.00 i 18.00. W dodatkowych porach zaplanowano Msze z nauką dla małżonków, dzieci, grup parafialnych czy starszych i chorych, a także rekolekcje szkolne.

W trakcie rekolekcji będzie również możliwość wsparcia budowy kościoła w Homlu. Poprzednia świątynia została zburzona podczas II wojny światowej. Półmilionowy Homel jest drugim pod względem liczby ludności miastem Białorusi, mieszka tam ok. 20 tys. katolików. Obecnie istnieje i działa tam tylko jeden katolicki kościół i ok. 20 cerkwi prawosławnych.

Homilia bp. Kazimierza Wielikosielca na rozpoczęcie rekolekcji wielkopostnych.

Bp Kazimierz Wielikosielec OP pochodzi ze wsi Starawola w rejonie prużańskim. Wstąpił do zakonu dominikanów w Wilnie, a następnie do seminarium w Rydze. Na kapłana został wyświęcony w 1984 roku i otrzymał skierowanie do swojej pierwszej parafii - Trójcy Świętej w Iszkołdzi. Oprócz posługi duszpasterskiej zajmował się także odbudową i remontem świątyń.

W 1999 r. został wikariuszem generalnym diecezji pińskiej, jednocześnie wykonując obowiązki dziekana dekanatu baranowickiego i proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Baranowiczach.

Od 24 czerwca 1999 r. jest biskupem pomocniczym diecezji pińskiej, jednej z czterech diecezji obrządku łacińskiego na Białorusi. Diecezja pińska wchodzi w skład metropolii mińsko-mohylewskiej i obejmuje obecnie swoim zasięgiem obwód brzeski i obwód homelski.

Stolicą tytularną bp. Kazimierza Wielikosielca jest Blanda Julia - stolica historycznej diecezji w Italii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama