Krzyże Wolności i Solidarności wręczone

Działacze opozycji antykomunistycznej otrzymali w Katowicach odznaczenia państwowe.

W Sali Marmurowej gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach 24 lutego odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych 62 działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956–1989. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

Wśród nagrodzonych tym razem są Urszula Madaj, działaczka NSZZ "Solidarność" na terenie Zakładów Urządzeń Komputerowych "Mera-Elzab" w Zabrzu, wiceprzewodnicząca Komisji Zakładowej, która w związku ze swoją działalnością w latach 1982-1984 była kontrolowana operacyjnie przez Służbę Bezpieczeństwa, i zatrzymywana na 48 godzin; Jerzy Niemczak, od 1980 roku działacz NSZZ "Solidarność" w KWK "Bobrek" w Bytomiu, który po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażowany był m.in. w pomoc osobom internowanym i ich rodzinom, oraz Krzysztof Śmieja, członek Niezależnego Zrzeszenia Studentów, współpracownik NSZZ "Solidarność" na terenie Tarnowskich Gór, działacz Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach.

Prezes IPN pokreślił, że uroczystość w Katowicach jest pierwszym wręczeniem Krzyży Wolności i Solidarności w roku, w którym obchodzona jest 40. rocznica powstania NSZZ "Solidarność".  - Za kilka miesięcy będziemy tę rocznicę obchodzić, a na tej drodze do wolnej, niepodległej Polski, Górny Śląsk i Zagłębie zapisały znacząca kartę - zauważył.

Przypomniał, że to w Katowicach w 1978 roku Kazimierz Świtoń zainicjował powstanie Wolnych Związków Zawodowych. - To stąd, z tego miasta, wyszła ta idea, która później, latem 1980 roku zyskała poparcie milionów osób, a na Śląsku to poparcie w zmaganiach o powstanie niezależnego ruchu związkowego było znaczące i decydujące - ocenił i przypomniał o dwóch podpisanych w tym regionie porozumieniach - jastrzębskim i katowickim oraz o czasach stanu wojennego, których symbolem są protesty w śląskich zakładach i masakra w kopalni Wujek.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..