Nie żyje Jan Jurkiewicz

Były dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, działacz opozycyjny, współzałożyciel NZS na Uniwersytecie Śląskim zmarł nagle 31 stycznia. Miał 62 lata.

Od 1984 roku związany był z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, w latach 2005-2009 był jego dyrektorem, a następnie do 2017 roku pełnomocnikiem dyrektora ds. muzealnych. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym "Górnika Polskiego", rocznika naukowego MGW.

"Całym swoim życiem zasłużył na szacunek wszystkich, którzy go znali. Pozostanie w naszej pamięci jako wzór do naśladowania" – napisali na stronie internetowej dyrektor i pracownicy zabrzańskiego muzeum.

Jan Jurkiewicz urodził się 30 marca 1957 roku w Gliwicach. Studiował historię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W latach 80. był jednym z założycieli i działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów tej uczelni. Był też współzałożycielem biblioteki wydawnictw niezależnych, redaktorem pisma „Aspekt”, współpracownikiem Wszechnicy Górnośląskiej.

Zaangażowany w działalność opozycyjną, organizator strajków studenckich. Zaraz po wprowadzeniu stanu wojennego przyłączył się do strajku w Hucie Baildon. Następnie został internowany, przebywał najpierw w Zabrzu-Zaborzu, a potem w Uhercach. Zwolniony w lipcu 1982 roku.

Był redaktorem podziemnego pisma „Wyzwolenie”. Cale swoje życie zawodowe związał z zabrzańskim muzeum. Jako historyk dbał o ocalenie pamięci o niezależnym ruchu studenckim i związkowym.

Był autorem ważnych prac naukowych dotyczących historii śląsko-dąbrowskiej Solidarności, m.in. "Jedna dekada – trzy epoki. 1980-1989" (Warszawa 2005) oraz wystaw (m.in. "Poza cenzurą – poczta internowanych 1981-1989", "Czas nadziei, czas smutku, czas próby". "Solidarność na Śląsku i w Zagłębiu w latach 1980-1989"), autor biogramów i haseł w "Encyklopedii Solidarności", znawca dziejów górnictwa w PRL.

Za działalność opozycyjną został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pogrzeb śp. Jana Jurkiewicza odbędzie się we wtorek 4 lutego w Gliwicach. Najpierw o 9.30 zostanie odprawiona Msza św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego (ul. Daszyńskiego 2), a o 11.00 rozpoczną się uroczystości pogrzebowe w kaplicy Cmentarza Lipowego przy ul. Poniatowskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..