W gliwickiej Willi Caro rozpoczął się nowy cykl spotkań z autorami najbardziej interesujących książek, popularyzujących wiedzę o przeszłości.
Nie chcemy ograniczać się do konkretnych wydarzeń, epok, zagadnień czy miejsc. Przyświeca nam łacińska maksyma Historia magistra vitae (Historia nauczycielką życia). Dlatego chcemy, aby gliwiczanie mieli możliwość spotkania i wysłuchania znakomitych autorów, często wybitnych historyków, mających świetne pióra oraz dar opowiadania o historii w sposób mądry i fascynujący – wyjaśnia ideę inicjatywy Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach, które jest organizatorem nowego cyklu spotkań pt. „Czytanie historii”.
Gościem pierwszego spotkania (23 stycznia) był prof. Andrzej Chwalba, historyk, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, eseista, specjalizujący się w historii XIX wieku, historii relacji polsko-rosyjskich oraz historii najnowszej Polski. Tematem był pierwszy rok wolności 1919. Podczas kolejnego spotkania, które odbędzie się 5 lutego, Cezary Łazarewicz, reportażysta poruszający zagadnienia z historii najnowszej, będzie mówił o bolesnej sprawie Grzegorza Przemyka, syna znanej poetki i działaczki opozycji Barbary Sadowskiej, który zmarł w wyniku pobicia przez milicjantów w 1983 roku. Łazarewicz za książkę „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” otrzymał Literacką Nagrodę „Nike” 2017. Na podstawie nieznanych wcześniej źródeł odtworzył i opisał przebieg zbrodni, przedstawiając kulisy działań i cynizm władz komunistycznych, które zacierały ślady. Ukazał też bezsilność wymiaru sprawiedliwości III RP, któremu nie udało się znaleźć i ukarać winnych. Natomiast na 5 marca zaplanowano spotkanie z prof. Antonim Dudkiem pt. „Od Mazowieckiego do Suchockiej”.
„Czytanie historii” w Wilii Caro przy ul. Dolnych Wałów 8a rozpoczyna się o 17.00, wstęp jest wolny.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się