65 lat działalności Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej - przekazanie sztandaru i projekcja filmu Alicji Schatton.
Uroczysta gala odbyła się w Tarnogórskim Centrum Kultury. Burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech przekazał na ręce przewodniczącego SMZT Zbigniewa Pawlaka i jego zastępców Stanisława Karcza i Stanisława Wyciszczaka sztandar, który został zaprojektowany przez prof. Wernera Lubosa.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych oraz różnych instytucji i stowarzyszeń. Podczas wieczoru zabrzmiał Hymn Górniczy i "Dzwoneczek tarnogórski" w wykonaniu Kameralnego Zespołu Wokalnego "In Tempore". Odbyła się też projekcja filmu dokumentalnego "Miłośnicy" w reżyserii A. Schatton.
- Cztery pokolenia zaangażowały się w stworzenie tego, co jest i będzie trwało dla naszego miasta i przyszłych pokoleń - powiedział Z. Pawlak. - Bycie w takiej organizacji to duma. Praca w niej gwarantuje, że nasz wysiłek nie przeminie. Czy Tarnowskie Góry byłyby takim miastem jakie znamy, gdyby nie bezinteresowna praca członków stowarzyszenia? - pytał retorycznie, wymieniając różne rzeczywistości, które składają się na obraz tego miasta, m.in. dzwonnica, studnia, budynek Sedlaczka, rezerwat Segiet czy takie wydarzenia jak Gwarki Tarnogórskie i Czwartki Tarnogórskie.
- Nasze życie w skali historii świata jest niczym, ale bycie w stowarzyszeniu oraz działanie na rzecz naszego miasta i przyszłych pokoleń jest wszystkim - podkreślił przewodniczący SMZT.
Sztandar SMZT został zaprojektowany przez prof. Wernera Lubosa. Archiwum SMZTPoczątki Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej sięgają lat 50. XX wieku. Jego działanie i wieloletnie starania obrazują dziś najlepiej dwa sztandarowe zabytki techniki - Sztolnia Czarnego Pstrąga i Zabytkowa Kopalnia Srebra, obiekty światowego dziedzictwa UNESCO. Decyzja o umieszczeniu ich na tej prestiżowej liście była efektem 27 lat wytężonej pracy.
Dzięki stowarzyszeniu powstał Skansen Maszyn Parowych. Z jego inicjatywy zaistniało święto miasta - Dni Gwarków, powstały tygodnik "Gwarek", Muzeum w Tarnowskich Górach. Jako strażnicy dziedzictwa jego członkowie uratowali od zniszczenia i zapomnienia wiele miejsc oraz obiektów zabytkowych. Stowarzyszenie uczestniczyło również m.in. w tworzeniu Szlaku Zabytków Techniki, organizowało międzynarodowe plenery artystyczne, wystawy, spotkania, konferencje ekologiczne, popularnonaukowe oraz zainicjowało wiele badań związanych z historią ziemi tarnogórskiej.