Twórcy różnych dziedzin sztuki zebrali się po raz 16. na noworocznym spotkaniu w Gliwicach.
W tym roku spotkaniu w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II towarzyszyła muzyka barokowa. A to za sprawą koncertu w wykonaniu organisty katedralnego Bogdana Stępnia, który tym razem zasiadł przy klawesynie. Instrument ten otrzymał w prezencie od swoich przyjaciół, muzyków, z okazji 25-lecia pracy, które świętował we wrześniu ubiegłego roku.
Razem z nim na scenie wystąpili sopranistka Joanna Wojnowska, która jest nauczycielem i kierownikiem sekcji śpiewu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Gliwicach, oraz Ryszard Sojka, flecista Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Koncert zatytułowany „Barwy Baroku” rzeczywiście przypomniał różnorodność utworów tej epoki.
Bp Gerard Kusz i ks. Robert Chudoba. Mira Fiutak /Foto GośćBiskup Gerard Kusz, który co roku na początku stycznia spotyka się z artystami, wyraził uznanie dla muzyków. - Zawsze kiedy jestem w katedrze, jestem przekonany o tym, że słucham nie tylko organisty, ale artysty - powiedział o kunszcie muzycznym Bogdana Stępnia.
Nawiązując do wsłuchanego przed chwilą koncertu, stwierdził, że w wykonywanych pieśniach szczególnie zatrzymały go dwa słowa: wolność i miłość. - To jest odpowiedź na nasz czas. Dzisiaj człowiek chce być wolny. Powtarzamy: „wolność, wolność, wolność…”, ale bez miłości jest ona zgubą. Wolność bez miłości niszczy człowieka. To, co stanowi trzon naszej współczesnej europejskiej cywilizacji, zresztą każdej, to jest właśnie ta wolność, ale złączona z miłością - powiedział.
W drugiej części spotkania była okazja do rozmów przy stole. - To dla nas możliwość powspominania tego czasu, który mija, i popatrzenia z nadzieją w przyszłość. Na ten czas, który jest przed nami - zachęcał uczestników tego wieczoru ks. Robert Chudoba, dyrektor Centrum Edukacyjnego im. Jana Pawła II w Gliwicach, który jest organizatorem noworocznego spotkania środowisk twórczych.