Ostatni taki pochód ulicami miasta przeszedł około 80 lat temu. - W tym roku odkurzamy tę piękną tradycję - mówią organizatorzy.
Parada odbędzie się w niedzielę 8 grudnia. - Pragniemy, aby tarnogórzanie i mieszkańcy regionu, byli w tym dniu razem z nami - podkreśla Zbigniew Pawlak, przewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT), które razem z Urzędem Miejskim oraz górnikami śląskich kopalń, zakładów i instytucji zaprasza na to wydarzenie.
Pochód rozpoczyna się na placu Wolności o 12.30 (zbiórka już od 12.15) i rusza ulicą Krakowską w kierunku rynku, gdzie zostanie powitany przez władze miasta. Następnie w kościele św. Ap. Piotra i Pawła o 13.30 bp Andrzej Iwanecki będzie przewodniczył Mszy świętej z muzyczną oprawą orkiestry górniczej i kameralnego zespołu wokalnego In Tempore z Tarnowskich Gór.
- Odkurzyliśmy tę piękną tradycję. Wznawiamy ją, żeby łączyć się, a nie dzielić historii górnictwa na węglowe, rudne czy inne. A to jest bardzo dobra okazja do tego. Mamy w regionie kopalnie, które funkcjonują, mamy też te zamknięte, ale tradycja wciąż jest żywa. To tutaj w Tarnowskich Górach wszystko się zaczęło, tu jest kolebka górnictwa i chcemy o tym głośno mówić - mówi Grzegorz Rudnicki ze SMZT.
Zwyczaj organizowania parady górniczej sięga lat międzywojennych. Jednak kult św. Barbary w Tarnowskich Górach i tradycja barbórek są dużo starsze.
Od dwóch lat organizowana jest tu „Barbórka w środku lata”, nawiązująca do tzw. Bergfestów, czyli świąt górniczych obchodzonych właśnie w sierpniu. Na pamiątkę odkrycia w tym miejscu złóż rud srebronośnych pod koniec XVIII wieku.
Bractwo św. Barbary zostało założone 1721 roku, po ponad 20 latach oficjalnie zatwierdzone przez Stolicę Apostolską. W kościele św. Ap. Piotra i Pawła powstała też kaplica ku czci patronki górników. W parafii tej znajduje się XVIII-wieczna księga bractwa wystawiana tylko na specjalne okazje, również 8 grudnia będzie można ją zobaczyć i do niej się wpisać.
Szczegółowe informacje o paradzie na stronie SMZT.