Chorzów. Ugoda po katastrofie MTK

15 mln zł trafi do poszkodowanych i bliskich ofiar tragedii na MTK. Po 13 latach od katastrofy budowlanej zapadła decyzja o wypłacie odszkodowań i zadośćuczynień.

Sąd Okręgowy w Warszawie w zeszłym roku ustalił, że to Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność w związku z zawaleniem się hali wystawowej podczas Ogólnopolskiej Wystawy Gołębi Pocztowych (28 stycznia 2006 r.). Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Prezydent Chorzowa reprezentuje Skarb Państwa w tym postępowaniu.

- Cieszymy się, że wszystkie strony przychyliły się do naszego wniosku o zawarcie ugody. Ta sprawa trwała zdecydowanie za długo, szczególnie jeśli porównamy ją do postępowań w sprawie katastrofy smoleńskiej czy samolotu CASA - wyjaśnia prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

Przyjęcie ugody, o którą zabiegali prezydent Chorzowa i pełnomocnik osób poszkodowanych, pozwala na uniknięcie kolejnych, wieloletnich i skomplikowanych procesów sądowych. Wnioskodawcy otrzymają od Skarbu Państwa odszkodowania oraz zadośćuczynienia na łączną kwotę ok. 15 mln zł. Pieniądze na ten cel powinny zostać przekazane przez Wojewodę Śląskiego, a następnie wypłacone przez Prezydenta Chorzowa do 31 grudnia br.

Przypomnijmy, w tragedii na terenie MTK zginęło 65 osób, a 140 zostało rannych. W wyniku ugody dzieci, rodzice i małżonkowie ofiar otrzymają po 200 tys. zł zadośćuczynienia, natomiast rodzeństwo - po 50 tys. zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..