W pierwszym listopadowym numerze piszemy m. in. o budowie pierwszego hospicjum dla dzieci na Litwie i premierze spektaklu na podstawie poematu księdza Bonczyka, która spotkała się wielkim zainteresowaniem.
W najnowszym numerze "Gościa Gliwickiego" można znaleźć relację z II Metropolitalnego Kongresu Misyjnego, który odbył się w Rudach. Uczestniczyło w nim ponad pół tysiąca osób z archidiecezji katowickiej, diecezji gliwickiej i opolskiej.
O zrywaniu z misyjnymi stereotypami mówił w swojej konferencji o. Tomasz Szyszka SVD, prezes Stowarzyszenia Misjologów Polskich. - Musimy ciągle walczyć z folkloryzacją misji. Potraktujmy tych ludzi z całą powagą XXI wieku i bądźmy tymi, którzy żyją nauczaniem współczesnego Kościoła - mówił o mieszkańcach krajów misyjnych. - I nie chodzi o to, żeby za wszelką cenę wyjechać na misje, ale o to, żeby mądrze zaangażować się w dzieło misyjne według tych możliwości, jakie podsyła mi Pan Bóg, życie czy Kościół - przekonywał.
Piszemy też o tym, jak można pomóc w budowie pierwszego hospicjum dla dzieci na Litwie. W Gliwicach opowiadała o tym przedsięwzięciu s. Michela Rak, która zbudowała już tam hospicjum dla doroslych. - Robię, co możliwe, jeżdżę, żebrzę, proszę… Żeby chore dzieci na Litwie miały pomoc, żeby ich rodziny nie były bezradne, kiedy one są wypisywane ze szpitala, wręcz wyrzucane - mówiła.
Czy można przygotować interesujący spektakl na podstawie przedwojennego poematu ks. Norberta Bonczyka "Stary kościół miechowski"? Mogli przekonać się o tym uczestnicy premiery, która odbyła się w Bytomskim Centrum Kultury.
W tym numerze również relacje z Sympozjum Tarnogórskiego, którego temat nawiązywał tym razem do trwającego Roku Powstań Śląskich oraz z Półmaratonu Gliwickiego, w którym wystartowało około 1700 osób.
Nowy numer "Gościa Gliwickiego" na 3 listopada jest już dostępny w wydaniu papierowym i elektronicznym (nie zapomnij o wybraniu z listy dodatku gliwickiego).