Ponad 300 osób uczestniczyło w Gliwicach w I Wojewódzkiej Konferencji Senioralnej.
Z kolei geriatra prof. Jan Szewieczek ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zauważył, że w całej populacji seniorów będzie rosła grupa osób najstarszych. Za 30 lat w Polsce będzie 60 tysięcy stulatków, w 2010 było ich od 2 do 3 tysięcy.
To również wymaga podejścia systemowego, skoordynowania opieki medyczno-pielęgniarskiej i społecznej, które dzisiaj działają osobno.
A także wsparcia opieki w medyczno-pielęgniarskiej w domu, co znacznie odciążyłoby szpitale, gdzie ta opieka jest też najdroższa. Osoby w starszym wieku borykają się z wieloma schorzeniami - somatycznymi, neurologicznymi i psychicznymi. W dodatku o tych ostatnich bardzo mało się mówi.
Dwudniowe targi dla seniorów. Mira Fiutak /Foto Gość- Mamy tu do czynienia ze współistnieniem wielu zespołów chorobowych. Nie jest to prosta suma chorób, ale nowa jakość. Założenie, że przedmiotem naszego działania jest pojedyncza choroba jest błędne - powiedział geriatra. - Nie wystarczy rozpoznanie choroby, potrzebna jest całościowa ocena geriatryczna, która uwzględnia nie tylko schorzenia somatyczne, ale stan psychiczny, czynnościowy, środowisko domowe pacjenta. Tym właśnie zajmuje się geriatra - powiedział, dodając, że to dziedzina w naszym systemie ochrony zdrowia kompletnie niedofinansowana.
Podkreślił, że chociaż na jakość starzenia się mają wpływ uwarunkowania genetyczne, ale w znacznie większym stopniu decyduje o tym styl życia. I tutaj jest wielkie pole do działania w podejściu do prowadzonej polityki senioralnej.
W ramach konferencji odbyły się też dwa panele tematyczne: senior aktywny i senior wymagający wsparcia.
Jutro kolejny dzień targów dla seniorów, stoiska będą czynne od 10.00 do 16.00. Wstęp jest bezpłatny.