Rycerze wszystkich zakonów przyjadą do Tarnowskich Gór

To będzie pierwsze takie spotkanie w historii. Wyjątkowa okazja, by zobaczyć ich razem trafi się już w czwartek.

Okazją do spotkania będzie międzynarodowa konferencja naukowa "Nowy blask starej zbroi, czyli rzecz o zakonach rycerskich", poświęcona historii zakonów rycerskich i orderowych oraz ich roli na tle obecnych przemian kulturowych w Europie. Zostanie poruszony również temat wiarygodności idei rycerskich we współczesnych czasach.

Konferencja odbędzie się od 26 do 27 września. Organizuje ją Instytut Kultury Rycerskiej w Tarnowskich Górach wspólnie z fundacją "Kompleks Zamkowy" w Starych Tarnowicach. Gościem honorowym będzie Jego Cesarska Wysokość Konstantin Habsburg-Lothringen.

Będzie to pierwsze tego typu spotkanie przedstawicieli wszystkich uznawanych zakonów rycerskich, czyli takich, które posiadają protektora lub wielkiego mistrza pochodzenia dynastycznego oraz opiekę duchową Kościoła w randze co najmniej biskupa. Są to: Zakon Maltański, Zakon Rycerski Grobu Bożego w Jerozolimie, Zakon Rycerski Świętego Sebastiana, templariusze, lazaryci burbońscy i lazaryci orleańscy.

Spotkanie rozpocznie Msza św. w kościele pw. św. Marcina (Tarnowskie Góry, ul. Niedziałkowskiego 2), którą w czwartek 26 września o 15.00 odprawi bp Jan Kopiec.

Po niej, o 16.30 w sali renesansowej Kompleksu Zamkowego w Starych Tarnowicach (Tarnowskie Góry, ul. Pyskowicka 39), zostanie zainaugurowana konferencja. Biskup Jan Kopiec wygłosi wykład nt. "Nieprzemijające blaski walorów rycerskich", a JCW Konstantin Habsburg-Lothringen wprowadzi do tematyki konferencji: "Związki rodu Habsburgów z zakonami rycerskimi".

Z kolei na piątek zaplanowano serię wykładów i wystawy. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Więcej szczegółów znajdziesz TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..