Zakończyły się konferencje rejonowe dla księży diecezji gliwickiej. Spotkania zdominował temat nowych wytycznych ws. zapobiegania nadużyciom seksualnym w Kościele.
Konferencje rejonowe dla księży diecezji gliwickiej odbywały się przez dwa dni, w poniedziałek i wtorek, w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II przy gliwickiej katedrze.
W tym roku główny referat wygłosił ks. dr Rafał Dappa, delegat biskupa gliwickiego ds. ochrony dzieci i młodzieży, który mówił o obowiązującym od 1 września dokumencie pt. "Świadomość - Zapobieganie - Reagowanie" o zasadach ochrony dzieci i młodzieży oraz osób niepełnosprawnych i bezradnych przed wykorzystywaniem seksualnym. Do stworzenia takiego dokumentu zobowiązały się wszystkie diecezje w Polsce. Diecezja gliwicka opracowała go wspólnie z archidiecezją katowicką.
We wprowadzeniu do spotkania bp Jan Kopiec dziękował księżom za codzienną pracę duszpasterską i zachęcał do większego zaangażowania w różne wydarzenia diecezjalne. Wiele uwagi poświęcił jednak palącym problemom Kościoła w Polsce - ostatnim profanacjom i przejawom nienawiści wobec Kościoła, wykorzystywaniu seksualnemu przez osoby duchowne czy malejącej liczbie powołań.
- Do wszystkich dochodzą te smutne głosy i czujemy, w jakiej atmosferze teraz żyjemy. Nie możemy zlekceważyć tego i udawać, że nic się nie stało, choć z pewnością nie mamy odpowiedzi na wiele pytań, które niestety się rodzą - stwierdził biskup.
W kontekście ujawnianych - również w diecezji gliwickiej - nadużyć seksualnych z udziałem duchownych bp Kopiec przyznał, że coraz trudniej jest mu mówić wiernym o misji prowadzenia ludzi do świętości.
W związku z opublikowaniem wspomnianego dokumentu bp Kopiec wydał dekret zobowiązujący duszpasterzy, katechetów oraz inne osoby zaangażowane np. w prowadzenie wspólnot czy grup przy parafiach, do odbycia szkolenia z obowiązujących zasad prewencji. W tym celu księża uczestniczący w konferencjach zostali poproszeni o sporządzenie spisu osób, które pełnią takie funkcje, by również zostały one objęte szkoleniem.
W drugiej części spotkania omawiane były pozostałe bieżące sprawy oraz plany i podsumowania dotyczące diecezji. Biskup pomocniczy Andrzej Iwanecki mówił o podejmowanych inicjatywach duszpasterskich, jak np. akcja "Polska pod Krzyżem", a ks. Adam Spałek z sekcji szkolno-katechetycznej wyjaśniał praktyczne aspekty przygotowania dzieci i młodzieży do sakramentów I Komunii Świętej i bierzmowania, które regulują postanowienia synodu diecezjalnego.
Podejmowane były również inne tematy duszpasterskie, jak np. nowy program duszpasterski poświęcony Eucharystii czy rozpoczynający się wkrótce kurs formatora skierowany do świeckich wiernych, a także zagadnienia ekonomiczne i ekologiczne (w tym te związane z wykorzystywaniem przez parafie energii słonecznej).