- Świat bardziej potrzebuje świadków niż nauczycieli - powiedział bp Andrzej Iwanecki do katechetów.
Nowy rok szkolny katecheci rozpoczęli Mszą św. w gliwickiej katedrze, której 7 września przewodniczył bp Iwanecki. Po niej wszyscy wysłuchali wykładu ks. prof. Piotra Tomasika o nowych wyzwaniach, przed jakimi stają nauczyciele religii.
Biskup Iwanecki podkreślał w kazaniu, że jednym z wymiarów katechezy jest praca i misja. Praca przyczynia się do rozwoju człowieka i jest drogą do świętości, a misja polega na przybliżaniu do Chrystusa. - Dzielona wiara, nadzieja i miłość nie pomniejsza się, ale wręcz odwrotnie - wzrasta w nas - powiedział.
Mszy św. w katedrze przewodniczył bp Andrzej Iwanecki. Barbara WęglarskaPrzypominał, że "świat bardziej potrzebuje świadków niż nauczycieli, bo słowa pouczają, a przykłady pociągają". Zachęcał, żeby katecheci byli stale w dialogu ze swoimi uczniami. Mówili im prawdę o nich samych, ale z delikatnością. Wskazywali na konsekwencje wyborów, które podejmują. Przekonywał, żeby patrzyli na ucznia oczami Pana Jezusa.
Wyzwania nowego roku katechetycznego
Następnie w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II ks. prof. Piotr Tomasik z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wygłosił wykład, w którym mówił m.in. o wyzwaniach, przed jakimi stają katecheci w związku z reformą systemu edukacji.
Wśród tych wyzwań wymienił np. sekularyzację, wpływy postmodernizmu negującego istnienie prawdy, upadek autorytetów, mentalność techniczną, utrwalaną przez wczesny kontakt dzieci z komputerem i telefonem, oraz kulturę medialną. Podkreślił, że z jednej strony należy wykorzystywać techniczne możliwości mediów do przekazywania treści katechezy, z drugiej jednak uczyć, jak wybierać to, co wartościowe, i jak się strzec przed manipulacją.