Gliwicka radiostacja, dolina Małej Panwi czy tarnogórski węzeł kolejowy – sfotografowane z lotu ptaka.
Na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach prezentowana jest wystawa plenerowa ze zdjęciami berlińskiego fotografa Thomasa Vossebecka. Zrobił je w latach 2016 i 2017 nad polskim i czeskim obszarem tego regionu, ponieważ założeniem projektu było pokazanie Górnego Śląska w dawnych historycznych granicach. Wystawa była prezentowana w Muzeum Śląskim, zaangażowanym w ten projekt razem z innymi podmiotami. Na miejsce pierwszej prezentacji poza nim wybrano właśnie ten tarnogórski obiekt. Ekspozycja pokazuje obrazy współczesnego Górnego Śląska.
Składa się z 7 części, nazwanych w tym przypadku lotami. Każdy z nich poświęcono innemu fragmentowi regionu ukształtowanego przez kulturę polską, czeską i niemiecką. Na zdjęciach znalazły się m.in. radiostacja gliwicka, dolina Małej Panwi, Nikiszowiec i osiedle Tysiąclecia w Katowicach, Nysa, Prudnik, a z tarnogórskich obiektów – hałda popłuczkowa kopalni „Fryderyk” – jeden z obiektów światowego dziedzictwa UNESCO – i największy w Polsce tutejszy węzeł kolejowy.
Wystawa „Górny Śląsk z powietrza” została przygotowana przez Muzeum Śląskie we współpracy z Uniwersytetem w Siegen oraz Instytutem Hardera do Badań Historycznych nad Europą Środkowo-Wschodnią – Instytutem Leibnitza. Na terenie tarnogórskiej kopalni będzie można ją oglądać do 25 września.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się