Nowy numer 46/2019 Archiwum

Siostry odchodzą z Rusinowic

Po prawie 25 latach pracy służebniczki śląskie kończą swoją działalność w jednym z najważniejszych miejsc w diecezji gliwickiej.

– Pismo przełożonej prowincjalnej potwierdziło to, co już wcześniej było przez nią zapowiadane. Po cichu liczyliśmy, że ta decyzja zostanie odsunięta w czasie. Jeszcze raz chciałem przedstawić nasze argumenty, ale okazało się, że biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, postanowiono zabrać siostry. Mimo to chcemy nadal bronić tego miejsca, bo nie wyobrażamy sobie ośrodka w Rusinowicach bez naszych sióstr służebniczek, które są tutaj od początku działalności – mówi jego dyrektor ks. Kazimierz Tomasiak.

Podkreśla, że w tym roku ośrodek obchodzi 25-lecie działalności i paradoksem jest, że podczas głównych uroczystości we wrześniu będzie też świętowany jubileusz obecności sióstr. – Dlatego jeszcze raz chcemy poprosić przełożone prowincjalną i generalną jeśli nie o cofnięcie, to przynajmniej odroczenie decyzji. Żebyśmy także mogli – jako rodzina ośrodkowa – bardziej przyjrzeć się sobie i naszemu powołaniu, bo siostry to nieoceniony, a także niedoceniony skarb. W ferworze pracy wydawało mi się, że zawsze będą, że tak musi być. A teraz, jeżeli odejdą, pozostanie w ośrodku wielka wyrwa. Z perspektywy straty widać to mocno. Tak naprawdę – nie wyobrażam sobie tego… Może trzeba zrobić krok w tył, odnaleźć się w tym na nowo. Wiem, że nie możemy niczego wymusić, ale postanowiliśmy codziennie się w tej intencji modlić. Teraz to jest już modlitwa o cud pozostawienia sióstr, żeby nasz ośrodek mógł dalej funkcjonować zgodnie z misją, z którą został założony – tłumaczy.

Czy taki „cud” się wydarzy, nie wiadomo. Również my, dziennikarze „Gościa Gliwickiego”, od wielu lat opisujący działalność ośrodka, w tej trudnej sytuacji mamy smutne refleksje. Nie tak dawno, bo na rozpoczęcie roku jubileuszowego ośrodka, na naszych łamach pisałam, że „ten mały szpital stał się wizytówką Kościoła gliwickiego w Polsce”. Chodziło o ośrodek z siostrami, nie bez sióstr.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama